View Single Post
Eski 25-06-2018, 16:53   #335
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cleryaa Mesajı Göster
Evet haklısınız. Fakat şunu pek anlayamıyorum, kimisi kesinlikle direkt güneş ışığı almasın diyor. Direkt güneş ışığı alsın diyenler ve öyle büyütenlerde fazlası ile var. Şuanda benimkiler evde bulduğunm tek güneş alan bir köşede, öğlen 2den akşam 7 ye kadar güneş alıyorlar. Zararını görmedim belkide zamanla göreceğim bilemiyorum.
Güneş ihtiyacı tamamen türle, söz konusu türün doğal ortamında ne kadar güneş aldığıyla ilgili.. Yetiştirdiğimiz kaktüs ve sukulentlerin çoğu çölde açık arazide tüm gün yakıcı güneş gören türler... Sadece buna "dayanmakla" kalmıyorlar, düzgün gelişebilmek için bu şartlara ihtiyaç da duyuyorlar... Ancak bazı kaktüsler ve sukulentlerin doğal yaşam alanı çöl ve açık arazi değil... Örneğin yılbaşı kaktüsleri tropik ortamda sık ormanda yaşıyorlar, yani aldıkları güneş ışığı az... Fazla yakıcı güneşte zarar görüyorlar... Aloe ve haworthia gibi sukulentlerin de aydınlık ama çok fazla doğrudan güneş almayan yerlerde daha iyi geliştiklerini gözlemledim.. Bu bitkiler çöl ortamında yaşıyorlar, ama belki gelişimlerinin erken evrelerinde diğer bitkilerin gölgesi altında kalmaları gerekiyor olabilir... En garanti yol, tek tek her bir türün güneş ihtiyacını araştırmak ve deneyerek kesin yargıya varmak.. Ancak çoğu kaktüs/sukulent türü için ideal ortamın tüm gün doğrudan güneş ışığı olduğunu söyleyebilirim.. Bunun sağlanamadığı şartlarda birkaç saat doğrudan güneş görmesi de oldukça tatminkâr sonuçlar sağlıyor..

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön