View Single Post
Eski 25-06-2018, 15:02   #86
K4GE
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2015
Wink Laktik asit bakteri serumu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Eklenti 370494

Pirinç yıkama suyunu temiz bir şişeye koyup ağzını bir bez ile bağlıyoruz. Dışarıda güneş almayan bir yerde 5-6 gün durdu. Arada bir koklayıp ekşi kokunun oluşup oluşmadığını kontrol ediyoruz.

Eklenti 370495
Üzerine süt ilave edip aynı şekilde ağzını bağlayarak bodruma koyuyorum. Burada amaç, pirinç suyunda toplanan pek çok bakteriden sadece laktik asit bakterilerinin kalması sağlamak.

Eklenti 370496

Yine bir hafta sonra tarif edildiği üzere şişenin alt tarafında laktik asit bir serum şeklinde birikiyor.

Eklenti 370497

Serumu temiz cam şişelere alıp dolaba kaldırıyorum. Melas ile çoğaltma işini sonra lazım olduğunda yapacağım.

Not: Bu yöntem Filipinli doğal tarım ustası Gil Carandang'a aittir.
Paylaşımınız için teşekkür, paylaşımlarınız bize yol gösteriyor. Benim bir sorum olacaktı. Pirinç yıkama suyundan elde ettiğimiz bu serumu direkt ya da yulaf kepeğine yedirerek bahçemdeki yağmur suyu toplama depolarımdaki suyu (bazen de kuyusu olan köylüden satın alıyoruz) temizlemek amacıyla kullanabilir miyim ? İçerisinde yosun benzeri şeyler oluşuyor, özellikle su azaldığı ve hava sıcaklıkları arttığı zaman.

K4GE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön