View Single Post
Eski 09-06-2018, 16:17   #3106
ohohohoy
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Phalaenopsis orkideleri en verimsiz fotosentez türü olan kaktüsgiller fotosentez sistemine sahiptir. Sonuç olarak daha az enerji üretirler. Bitki üzerinde keiki (yavru bitki) görülüyor. Keiki'de ana bitkiden enerji ve besin (kalsiyum, magnezyum, potasyum....) çeker. Dolayısıyla ana bitki durumu kurtarabilmek için çiçek dalında bulunan glikozdan tutunda diğer besin elementlerine kadar alabileceği ne varsa geri çeker, dalı kurutur. Bitkinin genetik yapısınında bunda etkili olduğunu belirtmekte fayda var, genetik durum izin vermiyorsa, bitki üzerinde keiki olmasa bile dalı atar.
hocam öncelikle ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. keikiyi anneden ayırmakta geciktik şuan keikinin bol çiçekli bir dalı var. vitminlerle besliyordum herşey normal gidiyordu birden böyle oldu. toprağında pamukçuklar farkettim baya mantara benziyor. fotoları koyuyorum. forumdaki bilgilerden yola çıkarak toprağı değiştirmeyi ve kökleri mantar ilacıyla temizlemeyi düşünüyorum. önerilerinizi bekliyorum. tekrar teşekkürler

Eklenen Resimler

ohohohoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön