View Single Post
Eski 08-06-2018, 20:07   #397
Mahmut Ozkur
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-04-2017
Merhabalar,

Geçen sene aldığım bahçede her ağaçtan farklı tür ceviz toplayınca, tohumdan biten ağaçlara aşı yaptıracağımı söylediğimde eşim dahil, tanıdığım herkes yanlış yaptığımı ve ağaçları araya vereceğimi oldukça ısrarlı bir şekilde söylemişlerdi. Tabi onlar agaclar.net'te ceviz hakkında sayfalarca yazı okuyup, ortak aklın söylediğini ve aslında yapılması gerekeni yaptığımı bilmiyorlardı

Sayın Lilium'un yönlendirdiği işinin ehli Hasan Abi tarafından kabuk altı yapılan fernor aşıların ve tozlayıcılarının tamamına yakını tutmuş görünüyor, hatta bir çoğunun üzerinde meyve bile var, bazıları ise yeni yapraklanıyor. Tutmayan iki tane ise Hasan Abi'nin fotoğrafta uğraştığı ve arkasındaki ağaç. Nazara geldi diyecem ama fotoyu da başka yerde paylaşmadım Tozlayıcılar normal olarak erken açmıştı zaten, yaklaşık 50-60cm oldular, fernorlarda ise farklılıklar var. Kimi 50cm boya yaklaştı kimi daha yeni yapraklanıyor. Aşının yeni yapılması nedeni ile ağaçlardaki yapraklanma eş zamanlı olmadı diye düşünüyorum. Geçen hafta yoğun rüzgar ve dolu nedeni ile aşıların zarar görmemesi için benim yokluğumda sağolsun komşum alt yaprakları budamış ve şimdilik birkaç delik yaprak harici zarar yok. Bu hafta kırılmanın önüne geçip, düzgünce uzamaları için bağlanması gerekenleri bağladık.

Bu sene sürekli yağan yağmur nedeni ile ilaçlama yapılamayınca bütün bahçelerde yoğun şekilde antraknoz var fakat benim fernorlarda hastalık belirtisi şimdilik görünmüyor. Görünmemesi de sevindirici çünkü geçen sene hastalık başımı ağrıtmıştı.

Aşıyı yapan Hasan Abi'den, ağaçlar şekil alana kadar budamaya gelme sözünü de ''sözümüz sağlığa'' diyerek aldım. Ekmeği ekmekçiye ver, bir ekmekte üste ver sözünün doğruluğu yine çıktı ortaya. Sn. Lilium ve Ömer Hocam'a destekleri için çok teşekkür ederim.

Önce benim 1,5mtreden kestiğim ağaçlar, sonra ağlayan tepeyi biraz daha keserek yapılan aşılar ve kimi yürümüş, kimi yeni açan kimi de meyve veren güncel halleri.

Eklenen Resimler

Mahmut Ozkur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön