View Single Post
Eski 22-05-2018, 18:41   #1
yasaryasaryasar
Yeni Üye
 
yasaryasaryasar's Avatar
 
Giriş Tarihi: 03-03-2015
Şehir: ANKARA
Mesajlar: 27
Gül çiçeğinden domates fideleri dibine malç olur mu ?

Öğrenmeye çalışan amatör bir forum üyesi olarak, mikro (!) bahçemizde geçen sene gül çiçeğinin çiçek yapraklarını (bitkinin yeşil yapraklarını değil de, çiçeği oluşturan renkli yaprakları) toprağın üzerine serperek dağıtmıştım. Kısa sürede kolaylıkla çözülen ince yaprakların toprağın organik yapısına olumlu etki yaptığını düşünüyorum.

Bu sene tohumdan yetiştirdiğim domates fidelerini, 5-6 cm kadar derine dikmiştim. Yavaş yavaş çukuru doldurup 2-3 cm kadar da tümsek yapmaya çalışacağım. Dar bir alanda, fazlaca sıkışık dikim yaptığım için, bu şekilde köklenme yüzeyini bir miktar arttırmayı düşünüyorum.

Domates fidelerinin içinde olduğu 15-20 cm çapındaki çukurların içerisini, gül çiçeğinin yapraklarıyla şimdilik 1 cm kadar doldurdum. Aralıklı olarak toprak ve gül çiçeği yapraklarıyla doldurmaya devam edeceğim.
Amacım;

*Ankara'nın kurak yaz sıcaklarında malç etkisi oluşturarak fide diplerinde nemliliği korumak,

*Çok kolay ve çabuk çözünen ince yapraklar ve yapraklara doğru derinlerden hareketlenen solucanlar sayesinde, toprağın organik yapısını bir derece geliştirmek ve havalanmasını sağlamak.

Gül bitkisinin genel sorunu olan yeşil bitin yaygınlaşması riskini çok dert etmedim. Domates bu zararlının uzak durduğu bir bitki. Bahçemiz de mikro ölçülerde olduğu için, zararlılar istedikleri zaman çok kolay yayılabiliyorlar zaten.

Saman, ağaç kabuğu parçacıkları, siyah naylon vb. pek çok malç malzemesi olduğunu biliyorum. Çoğu benim içime pek sinmiyor. Gül çiçeğini daha önce hiç duymamıştım. Hemen oracıkta olduğu için de denemek istedim.
(Dut ağacı ve gül hatmi çiçeği yaprakları da aklımda)

Şimdilik görüntü oldukça romantik, 10 numara, 5 yıldız...

Amaçladığım faydayı görebilecek miyim sizce ?

 
Eklenen Resimler
    
yasaryasaryasar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön