View Single Post
Eski 18-05-2018, 08:31   #28
Kozanli
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Türkiye'de bulunan trüf türü Tuber albidum. Pahalı olanı Tuber melanasporum türü. Tuber türleri mikoriza mantar türlerindendir. Gelişmesi için meşe veya fındık bitkisinin köklerine bulaştırılması gerekiyor. Köklerine bu mantardan bulaştırılmış meşe veya fındık fidanları kireçli toprağa sahip bir araziye dikilirler. Kireçli toprakta pH değeri yüksek olduğu için, toprak içerisinde fosfor
hareketliliği durur. Türüf mantarı, aktif olarak fosfor ve diğer elementleri, kökünde misafir olarak bulunduğu bitkiye aktarır, bitki de türüf mantarına şeker ve aminoasit temin eder. Bu ortaklık sayesinde ağaç, kireçli toprakta varlığını sürdürür. Tuber melanasporum'u Fransa'dan satın alabilirsiniz. Bundan 16 yıl önce Fransadan almıştım. 250gram minimum miktardı. La Truffe du Luberon Sayfanın en altında yer alan e-posta adresine İngilizce, Fransızca mesaj atıp bilgi alabilirsiniz. İstedikleri ücreti verdikleri banka hesap numarasına transfer edilince size plastik paket içerisinde siyah türüf mantarınızı gönderiyorlardı. Fındık veya meşe fidesinin köklerine bulaştırmanız gerekiyor. Bunun için fındık veya meşe tohumunu çimlendirmeniz gerekli. Mantar paketi elinize geçince, türüf mantarının dış kısmını soyup bir parçalıyıcı mutfak mikseri kabına yerleştirin içerisine bir miktar su ilave edin, kapağını kapatın ve düğmesini çevirin. Soyduğunuz kabuk bölümü parçalanınca, sıvı içeriğini bir bardak içerisine alın. Sıvıyı karıştırarak, çimlendirdiğiniz bitkilerin köklerini bu sıvıyla ıslatın. . Uyguladığınız bu sıvı içerisinde mikroskopik ölçekte Tuber melanosporum sporları var ve bunların meşe, fındık köklerine işlemesi gerekiyor. Bekleyeceksiniz. Bu arada yetiştirdiğiniz fidelerin toprağında da bol miktarda kireç olması gerekiyor. Kalsiyum karbonat (beyaz mermer tozu) veya sönmüş toz kireç, bu toprak karışımını hazırlarken ilave etmeniz gereken bir madde. Bitkilerin köklerine bulaştırma yaptıktan bir sene sonra asıl yerlerine dikmeniz gerekli. Toprağı kireçli bir arazi olması gerekiyor, tekrar edeyim. Asıl yerlerine yerleştikten 8-10 yıl sonra ağaç kökleri türüf mantarı üretmeye başlar. Hasat için eğitilmiş bir köpeğe ve köpek bisküvisine ihtiyacınız olacak. Türüf toprak altında olduğu için, köpek koklayıp yerini size bildirecek siz de kazıp çıkartacaksınız. Köpeğe de ödül olarak bisküvisini vereceksiniz. Mantarları domuzlardan korumak için arazinin etrafını tel ile çevirmeniz önerilir (domuzu durdurabilir mi bilmiyorum). Yapacak arkadaşlara sabır ve başarılar diliyorum.
Biz Türklerin üreteceği ürün olamaz.
Bizler dikeceğiz hemen o yıl hasat etmeliyiz.
8-10 sene beklemek!
Kendiliğinden yetişir ise beleşe bayılırız.
Manisa ormanlarının sonu geldi demektir...

Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön