View Single Post
Eski 10-05-2018, 15:22   #512
namtha
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2006
Kaktüsler şayet kışı biraz soğukta ve zorlu şartlarda geçirdiyse sanıyorum bitki strese girip çoğalmaya çalışma eğilimine giriyor bu nedenle ilkbaharda hepimizin sevdiği ve beklediği o güzel çiçeklerini açıyorlar.Kaktüsler çok yavaş gelişen bitkiler olduğu için ve doğada bulundukları ortamların çoğunlukla makilik çorak çöller olduğunu düşünürsek gübre vermenin yanlış olduğunu düşünüyorum.İhtiyaç duydukları azotu atmosferden bile yeterince karşılıyor olabilirler.Ancak yukarıdaki nedenlerden dolayı ilk baharda çok çok az gübre ile bitkiyi beslemek faydalı olacaktır.Bitkileri ilk aldığımda saksının dip bölgesindeki toprağa çok çok az azot oranı düşük (bitkiyi fiziki büyümeye zorlar kaktüs için hiç iyi birşey değildir) fosfor oranı yüksek (kaktüsün çiçeklenme döneminde en çok ihtiyaç duyduğu elementtir ayrıca köklenmeye ve bitkinin gelişmesine faydalıdır) kompoze gübre attığım için kaktüslerimde ilave gübre şimdilik kullanmadım.Kaktüslerimi geçen yıl edindim ve satılan kaktüsler aslında çok küçük.Evdeki ilk kışları da olduğu için bu yıl soğuğa çıkararak bitkileri zorlamadım ev içersinde tuttum ve iyice kök salıp bulundukları ortama ve yeni saksılarına alışmalarını istedim bu nedenle bu yıl çiçek beklemiyorum iyice büyüyüp gelişsinler dedim .önümüzdeki kışı balkonda geçireceklerinden dolayı kış sonrası çok az gübre takviyesini belki düşünürüm

namtha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön