View Single Post
Eski 01-05-2018, 10:59   #1
Dutlubahçe
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Dutlubahçe/Bahçe

Nihayet ben de bir bahçe sayfası açmaya karar verdim. Hem kendim için bir yere not düşmek istedim, hem de belki bu konulara ilgi duyan arkadaşlara bir nebze faydalı olacağını umuyorum.

Bahçenin bulunduğu şehir :İstanbul/Çatalca

Bahçenin büyüklüğü : 900 m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları : Güneş alıyor ve rüzgara açık, tuzlu değil.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : 8b

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : Hobi bahçesi

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : Yıllarca işlenmemiş bir mera.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : 15

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Hayır.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz : Yok

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) Ailece, amatör olarak.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?: Çardak

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : İçinde kalabileceğimiz ev gibi bir yer.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) : Dut, erik, armut, elma, ayva ...

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : Benim için hepsi özel.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? :

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : Evet

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Tankerle depomuza su getirtiyoruz. Kuyu açmak hayalimiz.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : Damlama sulamaya geçmek diğer bir hayalimiz.

Toprak özellikleri : Biraz killi.

Kompost yapıyor musunuz? : Düşünüyorum.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : Elbette.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? : -

Bahçeniz organik mi? : Tam olarak değil herhalde.

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : Hayvan gübresi.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : Fare vardı, sonra bir baykuş ailemiz oldu, epeydir gözükmüyorlar.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? : Hortumla.

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soğuk alıyor mu? : Bahçemiz bir dere kenarında, dolayısı ile vadi tabanı ve kışın soğuk hava çöküyor.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? : Bu bahçeyi satın almak.

Tetanoz aşısı oldunuz mu? : Evet

Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön