View Single Post
Eski 19-04-2018, 13:47   #1
devrann
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
devrann / Tohum Paylaşım Sonrası (alanya-serik)balkon/sera/tarla 2018

Herkese merhaba
Amacım talepte bulunduğum tohumlardan mümkün olduğu kadar çoğundan tohum elde edip burda paylaşmak özellikle talebi çok yapılıp tohumu kısıtlı olanlardan başlayacağım.
Balkonumda 150 litrelik bir saksıda heybetli,yenidünya ve ayhank'dan gelen haşlamalık mısırlardan tohum almaya çalışacağım.
Sera'da gelen bütün kabak çeşitlerinden tohum alacağım tohumlar fide yapıldı ve yerlerine dikildi şu anda 20 cm civarında boylandılar.
Açık tarlada ise et sarı,çekirdeği oyalı sarı ve turuncu kültivar,halep karası patlıcan ve hepsine karar vermediğim biber çeşitlerden ekim yapacağım.
#Karpuzlar fide yapıldı gelecek hafta kavunlarla birlikte açık araziye dikilecek,tohumları sadece torf içine ve 40 lt hacminde bir kaba viyolleri yerleştirerek tohumların çıkışı sağlandı,karpuzlar ve diğer çeşitler özellikle sadece klassman torf içine ekildi önceden yaptığım denemelerde perlit karışımlarınından pek memnun olmadım,bunun sebebi sanırım balkon biraz sıcak ve kutu içinde buharlaşma fazla olduğu , perlitte drenaj sağladığı , tabi bende gündüzleri çalıştığım , bazende aynı günün akşamında kontrol edemediğim günler olduğu için istenilen nem miktarını ayarlayamadığımdan dolayı perlitten vazgeçtim zaten bazı tohumlarda çıkış azdı veya istenilen seviyede değildi.Yani sadece torf içine başka hiçbirşey ilave edilmeden ekim yapıldı.
Ekim yapılmadan önce karpuz ve patlıcan tohumları %8'lik hidrojen peroksit içinde 4 saat domates ve biber tohumları su içinde 4 saat bekletildikten sonra ekim yapıldı.Karpuzlarda sadece yeni dünya tohumları çimlenmede diğerlerine göre geç kaldılar hala daha çıkmaya çalışan tohumlar var sanırım nemle ilgili bir sorun yaşadılar,tomateslerde bir sorun yaşamadım stock red biraz geç çimlendi yine halep karası yine biraz zor çıktı.
Dün akşam geç vakte kadar bizim yavru el verdiği kadar daha doğrusu meraklı meraklı herşeye el attığı için baya uğraştım heybetlileri saksıyla buluşturdum ama aşağıda listeleceğim malzemelerden yaptığım harç içime sinmedi belki bugün tekrardan uğraşacağım çünkü herhangi bir toprak kullanmadım sadece hazır hayvan gübresinin pelet formunu kullanınca su tutma azaldı ve pek düşündüğüm gibi kolay dağılcak gibi değil bu peletler.
her neyse bunu düzeltmeye çalışacağım..
Hanım balkonunda bu tarz şeylere izin verdiği için ve benim bu tarz ortalığı dağıtan işlerime tahammül ettiği için burdan teşekür ediyorum ona
150 litrelik saksıda;
ekoflora pelet(40 lt )
bio vegetal kompost (50 lt)
umdemin plus (30 lt) çuvalın tamamına yakını 4'te 3ü.
potasmag (1lt) (%25 potasyum %10 magnezyum ekotar sertifikalı)
cocopeat (20lt)
agrolig (1lt)
biochar (2lt) biochar konusunda litaratürde araştırma yapsamda fazla vaktim yoktu birde hazır halde satan bir firmaya denk gelmedim bu yüzden meşe mangal kömüründen aldım bir torba ve ufalayabildiğim kadar ufaladım tozlarından arındırdım tabi bu şekilde bir kullanımında bir fayda olup olmayacağı konusunda sabit bir görüş yok,aktive etmek şarj etmek gibi kavramlardan söz ediliyor çeşitli maddeler kullanılarak ancak kullanmış olduğum kompost bakteri aşılı olduğu için toprak kullanmadığım için ve daha sonra mikoriza uygulaması yapacağım için saksıda bu eklediğim maddelerle aktive veya şarj olmasını ümit ediyorum yani herhangi birşey yapmadan karışıma ekledim miktar olarak fazla uygulamaktan kaçındım.
Fotoğrafları ekleyeceğim...

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön