View Single Post
Eski 11-04-2018, 03:01   #1
mavisevdam
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2018
Seracılık işine girişsem mi?

Herkese merhaba ,
Henüz 24 yasinda.. yaşadığı çevreden bunalmış , her gün işe giderken sanki ayakları tersine yürüyen biri oldum ..
Ve an itibariyle de bu durumu tersine çevirecek bir gücüm artık yok ..

Her şeyi geride bırakıp tarımla toprakla uğraşmak istiyorum ama bu konuda bilgim yetersiz .. Öncelikle nereden başlamaliyim onu bile bilmiyorum..

Biliyorsunuz ki tarıma hayvancılığa günden güne ilgi azaldı .. Köylerde zaten insan kalmadı ..
Yani büyük şehir de kapıcı olmak varken, köyde ne yapicam diyen bir nesil de gümbür gümbür geliyor...

Kendime gelecek olursak .. memuriyet hayatından sıkıldım..bunaldım. belki de yoruldum..
Köyüme dönmek istiyorum .. İnsanlarla uğraşmak artik içimde bana dayanılmaz geliyor ... Daha sakin , bana huzur veren işi yapmak istiyorum ..

Daha önce toprakla ugraşmadim .. köyde de yaşamadım.. Yani anlayacağınız toprak nedir bilmem ..
Ama içimde ki istek sebebi ile işten fırsat bulabilirsem sürekli tarım alanında yapılan yenilikler makale yazılarını okumak ile günümü dolduruyorum..

Aklim da Memleketim de sera yapmak var..

yazın domates salatalık taze fasulye karpuz kavun aklinaza gelebilecek bir sürü şey yetişiyor ..
kışın ise pırasa , lahana gibi kış sebzeleri çok rahat yapılabiliyor ...

Sizce bulunduğum yer için sera mantıklı olur mu ? , Ilıman olsa da bazen sıfırın altına da derece dusebiliyor..

Sera maliyetleri nedir ?

Kaç dönüm tarla gerekli ? Ve neler yapılabilir ?

Yardımcı olursanız sevinirim .

Düzenleyen mavisevdam : 11-04-2018 saat 20:29 Neden: İmla..
mavisevdam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön