View Single Post
Eski 08-04-2018, 19:51   #3074
Doku_Kültürcü
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kader6126 Mesajı Göster
Merhaba, Ben yeni üyeyim.Arkadaşımın atmak üzere olduğu bi orkideyi aldım onu yaşatmak istiyorum ama durumu çok iç açıcı değil. Yapraklarının ve bi kökünün bi kısmını kuş yemiş sizce ne yapmalıyım orkideyi yaşatmak için?
Yumuşamış (ölü kökler) kökleri kesip çıkartın. "orkide Toprağı" adında satılan karışımdan alın. Bu karışımı bir tencereye koyup kaynatın. Bu işlem, harç içerisinde bulunması muhtemel zararlı yumurtalarını öldürmek için yapılır. Soğuduktan sonra orkideyi bu harç içerisine dikin. Saksının dibinde ve yan taraflarında yeterince delik bulunması gerekir. (en az kurşun kalem genişliğinde). Bitkiyi saksıya diktikten sonra gübreleme yapın. Piyasada orkide gübresi adında satılan sıvı gübreden, şişesi üzerindeki tarife uygun olarak sulandırıp saksıya uygulayın. Yaz aylarında 1-2 günde bir defa, kış aylarında 5-7 günde bir defa olmak üzere florür içermeyen memba suyu ile sulayın (şişe etiketindeki analiz raporuna bakın). Ayda bir defa gübreleme yapın. Gübreleme yapmadan önce saksıdan 1-2litre kadar su geçirerek bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırın (aksi durumda gübre birikmesi nedeniyle kökler ölür).
Kolay gelsin...

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön