View Single Post
Eski 26-03-2018, 20:24   #9
aziztoprak
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2014
Merhaba 25.03.2018 itibariyle Bismillah diyerek, tohumlardan bir kısmını ektim. Karışımı biraz değiştirdim. 1/3 Torf, 1/3 ince bahçe toprağı, 1/3 ince kum karışımı yerine, (1/4 Torf, 1/4 ince bahçe toprağı, 1/4 ince kum, 1/4 kokopeat) yaptım. Tohumlar geceden sabaha kadar suda bekletildi. Toprak karışım kaplara üst seviyeye yakın dolduruldu. İçine biraz kum doldurulmuş ilaç kutusu tabanı ile hafifçe düzlendi. Toprak yüzeyi hafifçe fısfısla nemlendirildi. Daha önceden ıslanan tohumlar uygun aralıklarla yüzeye ekildi. Aynı karışımla üzeri tohum boyunun yaklaşık 2 katı kalınlıkta tabaka ile kaplanıp yine el ile hafifçe düzlendikten sonra kutu ile hafifçe sıkıştırıldı. Yine yüzey hafiçe nemlendirildi ve kapaklar kapatıldı (peynir kapları 500 gr lık yüksek kapaklı tip). 4 adet tohum kabı 1 adet alüminyum tepsi içine yerleştirildi (taban suyu akmasın diye). Ekilen kaplar oda içinde masa üzerine yerleştirildi. Kurudukça fırsfısla nemlendirilecek.

Soru: Sulama suyuna az miktarda leonardit katsam faydası olur mu? Farkı görmek için aynı tohumlardan ekilmiş 2 kaptan birisine sade su (musluk suyu değil içme suyu) diğerine leonarditle (1 lt suya 6 gr?) zenginleştirilmiş su vermeyi planlıyorum. Kaplar akşamları 1 er saat havalandırılacak. Ama peynir kaplarının açılıp kapatılması bayağı zahmetli. Görüş ve tavsiyeleriniz beni memnun edecektir. Herkese kolaylıklar.Resimler aşağıda.

Eklenen Resimler

aziztoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön