View Single Post
Eski 26-03-2018, 17:28   #92
Güler
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Beşiktaş Mesajı Göster
Bizdeki melisa bu türde çiçek açıyor. Yaprakları da bu şekilde.. Acaba türleri mi farklı?
Sayın Beşiktaş, mesajınıza arkadaşlar cevap vermişler, ben de bahçemdeki türlerden bahsedeyim.

Bahçemde 3 türü var

1- Cestrum nocturnum (parfüm çalısı)
Akşamları mis gibi kokar, metrelerce ilerden alırsınız güzel kokusunu. Minik sarı beyaz çiçekli olduğu gibi kırmızı ve mor çiçek açan türleri de varmış ama bu türleri kokusuzmuş (bende bunlardan yok)
Parfüm çalısının yaprakları da dalları da çiçekleri de zehirli, dikkat etmek gerekir.

2- Aloysia triphylla
Bu türüne yalancı melisa da limon otu da deniliyor. Yaprakları ince uzundur, elinizle hafifçe ezdiğinizde limon gibi kokar, ben yazın limonata yaptığımda sürahi içine 4-5 yaprak atarım daha hoş koku verir.
Minik beyaz çiçekleri vardır.

3- Melisa Officinalis
Bu türüne oğul otu da denir, hakiki melisanın bu olduğu söylenir. Yapraklarını ezdiğinizde elinize hoş bir sabun kokusu yayılır.
Tıbbı bitki olarak kullanılır, ancak kullanırken dikkat etmek gerekir, kullananlarda baş dönmesi, denge kaybı ve baygınlık hissi veriyormuş. Sakinleştirici ve uyku verici olduğu için uçucu yağına kaşık batırıp çıkarın ve kaşığın arkasını dilinize sürün kafidir denir.

Forumda arkadaşlar sıcak suda demleyerek içiyorlarmış ama ben denemedim.

Name:  melisa1 parfüm (563 x 336).jpg
Views: 1180
Size:  65.9 KB

Name:  melisa 2 (521 x 392).jpg
Views: 1259
Size:  64.3 KB

Name:  Oğul oru (500 x 382).jpg
Views: 1132
Size:  54.1 KB

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön