View Single Post
Eski 21-03-2018, 21:36   #116
Charlaux
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ezgi0411 Mesajı Göster
Merhaba.Malesef orkidemin başına gelmeyen kalmadı. Orkidemin kökleri çürümüş, 1 hafta önce onları temizleyip tekrar saksıya yerleştirdim. Sonrasında yapraklar zaten kendini saldı. Şimdi de yapraklarında beyaz noktacıklar oluştu sanırım güneşten yandı. Ne yapabilirim bilmiyorum. Bir de orkidem gövdesinden yavru verdi fakat kendi ayrı kökü yok. Müdahale etmemem mi gerekiyor acaba. Yardım ederseniz sevinirim.
Sn.ezgi0411,
Aslinda cozumu bulmussunuz ancak ben yine de cevabini vereyim. Orkideniz gunesten yanmis evet cozumu nedir aydinlik ancak direkt gunes isigi almayan bir noktaya koymaktir. Beyaz noktalar da kurumaya basladiginin bir isareti. Boyle bir durumda varsa buhar makinesi yoksa orkidenin bulundugu odaya (ancak ustune degil) spreyle su sikmayi seviyorum.Bu sayede odadaki nem yukselecektir. Ilaveten 2 litreye 1 yemek kasigi kadar oksijenli su koyarak 10 gunde bir suyunu verin. Bulundugu odada cami vasistas konumuna getirerek odanin havalanmasini saglayin. Ve kendinizinde dedigi gibi mudahele etmeyin, unutun. Fazla sularsaniz, durumu daha kotuye giderse yerini degistirirseniz olumunu hizlandirirsiniz. Hasta yahut zayiflamis bir orkidede kimse size yuzde yuz yasayacaginin garantisini veremez hatta ben yuzde 50/30 yasama ihtimali beklentisinde olmanizi tavsiye ederim. Yine de dediklerimden fazla birsey yapabilme sansiniz maalesef pek yok.

Sevgiler

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön