View Single Post
Eski 16-03-2018, 19:35   #64
Taşlıbahçe
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahsen2 Mesajı Göster
Geçen hafta yani 7 mart 2018 semt pazarından aldığım iri domatesten salata yaparken, iri iri çekirdekleri olduğunu farkettim. Doğranmış salatadan seçtiğim bir çok tohumu jel tabakası ile birlikte perlitli kaseye koymuştum, Bugün itibariyle hepsi kök salmaya başlamışlar. Onları saksıya aldım. 1 haftada kesin sonuç. tohumu jel tabakasından ayırmanıza gerek yok. o tohumun besleme sıvısı. Tohum ondan besleniyor.
yaptığım deney ev içinde değildi, balkonda. Ama Antalya zaten sıcak. Başka şehirlerde olmaz sanırım.
Hangi tohum olursa olsun embriyonun besini her zaman içeridedir. Tohum zarı veya kabuğu dışındaki katmanların veya maddelerin ise birbirinden farklı amaçları var. Domates tohumundaki jel, uygun şartların oluşmasına kadar tohumun uyanmamasını ve korunmasını sağlar.

Fermantasyon yöntemiyle tıpkı doğadaki süreçte olduğu gibi tohumlar bu jelden kurtulur ancak tam da bu noktada kurutma işlemi gerçekleştiğinden uyanma gerçekleşmez ama uyanmaya hazır olan tohumlar kimi hastalıklardan da korunmuş olarak ve tertemiz bir şekilde depolanmaya uygun hale gelir.

Uygun olan meyvelerde, sağlıklı, temiz ve çimlenmeye hazır tohumların depolanması için mükemmel bir yöntem.

Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön