View Single Post
Eski 08-03-2018, 08:59   #1
nikon_
Ağaç Dostu
 
nikon_'s Avatar
 
Giriş Tarihi: 18-01-2011
Şehir: Ankara
Mesajlar: 300
Şişe/Kavanoz Bahçe Denemeleri

Bir süredir, yapmayı düşündüğüm şişe ve kavanoz bahçe kurulumu öncesi birkaç materyalde denemeler yapıyorum. Bu denemelerdeki amaç, bazı bitkilerin yoğun nem ortamında nasıl tepkiler verdiğini gözlemlemek. Şimdilik kısıtlı bir çeşit ile denemeleri gerçekleştirdim, yakın zamanda daha kapsamlı bir kurulum gerçekleştirmeyi planlıyorum.
Denemelerde kullandığım materyaller; cam süt şişesi, şeffaf ampul, minik cam ilaç şişeleri ve sürahi gibi cam malzemeler.
Şimdilik kullandığım bitkiler ise; arap saçı, nakkaş sarmaşığı, nane, bir sukulent türü, yosun ve etobur bitki.
İlk olarak, bir süt şişesi içine birkaç dal arapsaçı, iki dal nane, bir dal Crassula Lycopodioides ile kaçak olarak şişeye dahil olmuş bir kök nakkaş sarmaşığı kullanıldı.
Bu şişeyi 01.11.2017 tarihinde kurdum ve o günden sonra kapağını hiçbir şekilde açmadım. Yani yaklaşık 4,5 aydır kapalı bir ortamda bitkiler gelişimini sürdürüyor. İlginç bir şekilde bitkiler şişe içerisinde kendi bio sistemlerini oluşturdular ve 4,5 aydır hiç havalandırılmamış olmasına rağmen inanılmaz bir gelişim gösterdiler. Özellikle arap saçı müthiş bir arsızlık içinde büyüyerek tüm şişenin içini kapladı. Onunla birlikte nakkaş sarmaşığı da büyüyerek arap saçının arasında yaşam mücadelesi veriyor Naneler de iyi büyüyorlardı, ancak artık onları göremiyorum. Ya arap saçının içinde hayatta kalmaya çalışıyorlar ya da gelişemeyip çürüdüler. Sukulent bitkisi de görünmediğine göre yüksek nem ve ışıksızlıktan dolayı çürümüş olabilir. Son durumları bu;
Name:  sise1.jpg
Views: 258
Size:  47.5 KB

 
nikon_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön