View Single Post
Eski 20-02-2018, 09:43   #1
Poizer
Ağaç Dostu

Poizer's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2014
Poizer / Bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir : Niğde, Bor

Bahçenin büyüklüğü : 13,6 dönüm (5600 m2+8000m2)

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları : Yıllık güneşlenme süresi çok yüksek, dağ yamacı olduğu için orta seviye rüzgarlı sayılır. Yağış oldukça düşük. Aşırı kireçli bir toprak yapısı var.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : 7a

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : Henüz tarla olarak duruyor.

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? :
Buğday, arpa vb. tarla bitkileri ekilmiş.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : 16.02.2018 tarihinde aldık.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Şu an amatör de olsa tasarım yapıyoruz. Çizim programı üzerinde çalışmam var.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz :
Haritadan aldığım görüntüyü ekliyorum.

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel): Kişisel

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Hiçbir ek alan yok. Tamamen boş bir tarla.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : Birçok hayalimiz var. Ufak bir bahçe evi, meyvelik, sebzelik ve çiçekli ağaçlar dikmek.(Oya ağacı, Ilgın, erguvan vb.)

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) : Hiçbir bitki yok.

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : Yok

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? : Yok

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : Sebzeler için üretim yapıyorum. Ağaçları güvenilir fidancılardan almayı düşünüyorum. Sitedeki arkadaşlardan da destek alacağım.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Hemen yanımızda sulama kanalı var. Elektrik problemimiz yok. Sulama konusunda tedbirler almamız gerekiyor. Çünkü düzenli sulama imkanı yok.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : Henüz bir planımız yok.

Toprak özellikleri : Analiz için laboratuvar ile görüştüm. Kısa sürede analiz sonuçları eklemeyi düşünüyorum. Kireçli sayılabilecek bir toprak yapısı var.

Kompost yapıyor musunuz? : Nasıl yapıldığını öğrenme aşamasındayız. İleride yapmayı planlıyoruz.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : Tamamen boş tarla olduğu için en az hata yapmak için gayret edeceğiz. Özellikle Agaclar.nette bulunan ustalarımızdan alacağımız tavsiyeler bizim için çok faydalı olacak.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? :
Hayır

Bahçeniz organik mi? : Evet

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : Henüz gübre kullanmadık. Analize göre hareket edeceğiz.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : Zamanla göreceğiz.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? : Başlangıçta mecburen vahşi sulama yapmak zorundayız. Zamanla damlamaya geçiş yapmayı planlıyoruz.

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? : Bahçemiz dağ manzaralı. 700-800 metre sonra bahçe evleri, villa vb. yerleşim yerleri var.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? : İyi ki almışız.

Tetanoz aşısı oldunuz mu? : 8 yıl önce olmuştum. Tekrar olacağım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Poizer : 09-03-2018 saat 09:41
Poizer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön