View Single Post
Eski 16-02-2018, 22:55   #4
tarku
Ağaç Dostu
 
tarku's Avatar
 
Giriş Tarihi: 23-05-2010
Şehir: konya
Mesajlar: 963
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi estikey Mesajı Göster
Dolu don hepsi içinde yaptırayım istedim bu sene kış yapmadı. Erken uyanırsa sonra dona maruz kalmayalım istedim. Meyve fiyatını 2 tl den, ağaç başına armut verimi 7 kg dan, 2500 ağaç üzerinden hesaplattırdım. Don zararında %30 dan az zarar olursa karşılamıyor. O da eksperin insiyatifine kalmış bir durum oluyor biraz. Yani hiç mantıklı gelmedi.
Siz neyi sigortalatıyordunuz. Geçen sene yaklaşık ne tutuyordu?
Don zararı %30 'unu karşılamıyor mu? Bu sene yine kırpmışlar. Böyle bir şey yoktu daha önce. Ben elma ve kayısılarımı sigortalattım. Ne yalan söyleyeyim, 2 senedir sattığım elmanın parasından fazla parayı sigortadan almıştım. Bizim para kazandığımızı gördükçe sigortaya yeni kurallar koyuyorlar. Yakında sigorta yaptırmak zorunlu, geriye hiç para mara alamayacaksınız derlerse şaşırmayacağım. Primler her sene süper zamlanıyor ama aldığımız para hep azalıyor. Don sigortası yaptırmayacağım, geçen sene ateş falan yaktım, hem eğlence oluyor, hem de paranın kolay kazanılmadığını öğreniyorum. Dolu sigortasını bu sene için incelemedim ama orada da bir cinlik yaparlar gibime geliyor.

Sizin hesabınıza göre 2500x14 TL= 35 000 lira mahsul için ne kadar sigorta primi istediler? Don ve dolu beraber mi sigortalatacaksınız?

Ben geçen sene 1800 lira civarında prim ödedim. Dondan ateş yakarak kurtardım ama dolu yağınca experler geldi. Yaklaşık 10 bin lira gibi bir para aldım. Evvelsi sene hem don oldu, hem dolu yağdı. O sene 12 bin lira almıştım. Evvelsi sene primler 900 lira tutmuştu.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön