View Single Post
Eski 14-02-2018, 14:22   #21
ozanemre
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi samil06 Mesajı Göster
Arkadaslar herkese merhaba. Gecen sene ankara/golbasinda almis oldugumuz 1 dönüm arsamizi bu sene degerlendirmek istiyoruz sizce ne yapmaliyiz. Topraksiz tarim cok ilgimi cekiyor buna alternatif sizin görüşlerinizi merak ediyorum.
Sayın samil06,

Mevcut iklim şartında ve arazi ölçeğinde küçük çapta ekonomik ticari ürün yetiştirme hedefi ile hareket etmek istediğinizi düşünerek örtüaltı yetiştiriciliğini denemenizi tavsiye ederim. Pek tabi aşağıda önereceğim planın sizin hedefinize ya da yaşamınıza uyup uymayacağını bilmiyorum.

Yaz döneminde salatalık ve domates ile meşgul olur kış dönemini ise taze soğan, kıvırcık ve yeşillik grubu ile tamamlayabilirsiniz. İklim şartlarını bertaraf edebileceğiniz materyaller edinmeniz günümüzde zor değil. Tek şart var, yetiştirdiğiniz ürünleri doğal tarım koşulları çerçevesinde yetiştirdiğinizi ikna edebildiğiniz size güvenen insanların çevrenizde olması. Böylece perakende satış üzerinden sıcak ve değerli bir gelire sahip olursunuz. Üretmek ve ürettiğini doğalı arayan değerli insanlar ile paylaşmak yetkin bir insanın en önemli görevi olsa gerek.

1.Adım: İklim şartlarına uygun örtüaltı seçimi..
2.Adım: Toprak analizi, toprağın iyileştirilmesi ve doğal tarım (en azından iyi tarım) uygulamalarına elverişli şartların oluşturulması.
3.Adım: Sürekli seraların içinde olmak..

Esen kalın..

ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön