View Single Post
Eski 06-02-2018, 20:24   #1466
devrann
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rıfat Tosun Mesajı Göster
Sayın devrann ben üç yıldır kendi Hümik asidimi kendim yaparak ceviz bahçemde kullanıyorum.
Bu konuda epeyce bir araştırma yaparak bilgi sahibi oldum bu konuda yapılan akedemik çalışmaları pratik deneyleri vs inceledim.
Humas üretiminde deneyimliyim diyebilirim.
Afşin Elbistan bölgesi leonarditlerinin fiyat/performans açısından en uygun olduğunu tesbit ettim. Önceleri 200 litrelik varile 140 litre su koyarak 65-70 derecede ısıtıp üzerine 50 kg leonardit ve 2.5 kg potasyum hidroksit ekleyerek aralıklı bir hafta karıştırıp sonra süzerek hazırlıyordum laben labaratuvarı test sonuçlarında hümik-fulvik oranının %4-5 aralığında çıkması yine organik madeninde %6 gibi çıkmasını yeterli görmediğim için yaptığım araştırmada leonarditin oksidasyon işlemine tabi tutularak içşndeki hümik-fulvik asitlerin ve organik maddenin daha fazla alınabileceğini öğrendim. Oksidasyon işlemi için nitrik asitle suyun pH seviyesini 3 e kadar düşürüp leonarditle tepkimeye sokarak bir hafta aralıklı karıştırıp sonrasında potasyum hidroksitle pH seviyesini 9-10 aralığına çıkarıp bir hafta aralıklı karıştırarak elde ettiğim hümik asidin çok daha yüksek oranlar içerdiğini gözlemledim.
Bu şekilde son olarak hatırladığım hümik asidin laboratuvar test sonuçları;Org madde %10.8
Hümik fulvik % 12.7
Potasyum oksit %2.3
PH 9.4
Şeklindedir.
Kendi humik asitinizi kendiniz yapmanız çok güzel zaten piyasada satılan çoğu ürün ya bitkisel menşeli ya da kömürden elde edilen ürünler.Yaptığınız karışımlara değineyim biraz;
4HNO3>>>2H2O+4NO2+O2 şeklinde tepkime elde edersiniz suyla nitrik asit karıştırdığınızda yani sonuçta fulvik asitler tüm ph derecelerinde çözünebildikleri için kömür dahi kullansanız koh ile muamele etmeden önce elde ettiğiniz çözeltideki humik asit oranı çok düşer ancak fulvik asit oranı artmaya devam eder ****** bundaki temel etki su ve nitrik asit tepkimesinde açığa çıkan o2'nin leonarditi okside etmesi ve ph'tan dolayı fulvik asitlere bağlanarak çözünürlüğünü arttırması ayrıca no2'ninde fulvik asitlerle bağ oluşturarak tuz oluşturması.
Bu işlemi kuru fazda da yapabilirsiniz yani direk olarak leonarditin üzerine nitrik asit dökebilirsiniz ancak leonardit içindeki bir miktar k ile nitrik asit tepkimeye girer ama saf fulvik asit elde edebilirsiniz.****** potasyumla tepkimeye girmeyen bir madde yani hidrojen peroksit kullanılırsa hem verim artar hem de saf fulvik asit elde edersiniz.Hidrojen preoksit verimi nitrik asitten çok fazladır, h2o2 daha iyi okside edici olduğu için
Sizin ikinci tepkimeyle elde ettiğinz madde humattır,zaten ilk tepkimede leonardit içeriğindeki humik asit oranı çok düşmüştür ikinci tepkime yani KOH ile yüksek ph'ta yapılan tepkime sonucunda leonardit içinde kalan humik asitlerde çözülür.Siz ayrı ayrı humik asitleri ve fulvik asitleri tahlil ettirseniz fulvik asit oranı daha fazla çıkar ikinci uygulama sonucunda yani laboratuvarın verdiği %12 oranın büyük bir kısmı fulvik asittir.
Mesela şu şekide fulvik asit elde etme yöntemi de vardır leoarditi koh ile muamele ederseniz hem humik asitleri hemde fulvik asitleri çözeltiye geçirmiş olursunuz,elde ettiğniz çözeltiyi tekrar nitrik asitle muamele ederseniz humik asit dibe çöker üstte kalan çözelti içinde fulvik asitler vardır.
Veya koh ile elde edilen çözelti alkol ile muamele edilerek tam tersi fulvik asitler çöktürülebilir.
Ancak nitrik asitle muamele ettikten sonra o çözeltiyi ayrı bir kaba almak ve su ekleyerek ph'ı bir miktar yükseltmek daha etkili olur,daha sonra geri kalan katı fazı KOH ile muamele ederseniz tuz elde etmemiş olursunuz.
Bu bahsettiğim uygulamalar biraz emek ve maliyet gerektiriyor,ben leonarditi ya nitrik asitle ya da KOh ile kullanılmasından yanayım.Sonuçta ikinci tepkimeye geri çok fazla bişey kalmaz sadece tuz elde etmiş olursunuz.
KOH+H20>>>>K+OH bu tepkimede ise leonarditi eriterek humik asite potasyum eklemiş olursunuz yani humat değil humik asit elde edilir ph biraz yüksek olsada ki öncede belirttiğim gibi bir sıkıntı yaratmaz.
İkisinin aynı anda tepkimesi sonucunda yüksek miktarda tuz elde edilir ki elde edilen madde zaten tuzdur k-humat.
Sizin koh ile yaptığınız ve tahlil ettirdiğiniz ilk numuneden anlıyoruz ki kullandığınız materyal bir leonardit değil linyit kömürüdür.Şöyle bir yanılgı var kaynaklarda da geçer çok yüksek oranda humik asit içeren %98 gibi leoanrditler vardır Türkiye'de ama bunların oranı çok düşüktür ya da kaynağın bir kısmıdır,bunu genele vurup ortalama almanın bir mantığı yok çünkü Türkiye'deki oluşumlar daha çok linyit kömürüdür ve bunların dahi humik asit içeriği yüksek çıkabilir ancak gerçek bir leonarditin yerini tutamaz sizin yaptığınız gibi nitrik asitle okside edilip fonsiyonel grup sayısını vaya bağ sayısını arttırmak mümkün ancak bu defa oluşan madde bir çeşit tuz oluyor.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön