View Single Post
Eski 05-02-2018, 17:08   #3
Güler
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Sayın musa_ekrem, biz de bahçemize çim alan için otomatik sulamayı kendimiz yaptık.
Çünkü buna karar verdiğimizde bize verilen teklif hayli yüksekti.
Bizim çim alanımız yekpare ve aşağı yukarı 1000 metrekare.

Biz burada on atmosferlik güçle basan hidrofor, selonoit vanalar, hunter, rainbird ve gardena sprınkler kullandık.

Bizim kullandığımız 16 m uzağa kadar su fışkırtıyor.
Bahçemiz büyük olduğu için ikisi kenarlarda ikisi ortada olmak üzere 4 hat çektik. Hidrafor devreye girdiğinde önce iki hat daha sonra diğer iki hat devreye girmektedir. Takriben 30 kadar sprınkler var.
Sizin alanınız küçük. daha küçük sprınkler kullanacaksınız, sprınklerin üzerinde kaç metreye kadar püskürttüğü yazar.

Size tavsiyem bir hat çekerseniz evin tarafındaki dipten döşeyin iki uca koyacağınız sprınkıler7-8 m püskürten cinsten olması lazım ve onları 90 derecede hareket edecek vaziyette ayarlamanız gerekir. (bunları 78 metrekare için yazıyorum)

Bu alanın bir tarafında bina var karşı tarafta ne var bilmiyorum. Neticede bütün çim alanın sulanması gerekir, karşı kısımda 7-8 metre atan sprenkler rahatsız edici olacaksa daha küçüğünü alıp adedi üçe de çıkartabilirsiniz. Bu durumda iki kenara bir de ortaya koymalısınız (tek hat üzerinde) o zaman 5-6 metre püskürtür.

Dikkat edeceğiniz hususlardan biri de suyun tazyiği, örneğin bizim sprenkeller 3 atmosfer güç olmazsa topraktan başlar yukarı çıkmıyor.
Toprak altına döşeyeceğiniz boruların da suyun tazyiğini kaldırabilecek kalitede olmalı.

Arkadaşımız Beşiktaş da size güzelce izah etmiş, ben kendi bahçemde uyguladığımızı anlattım.
Siz kendiniz de güzelce şamalayarak bahçenize rahatça döşeyebilirsiniz.

Sprnkeller sulama yaparken su püskürtmeleri uç uca olmamalı yani birinin püskürttüğü su ile diğerinin püskürttüğüne teğet geçmesin en azından birbirinin içine 1-2 metre girsin ki rüzgarlı havalarda su uçuşuyor.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön