View Single Post
Eski 29-01-2018, 08:34   #15
TCM
Ağaç Dostu
 
TCM's Avatar
 
Giriş Tarihi: 18-01-2014
Şehir: İzmir
Mesajlar: 3,880
Ayrıntılı bilgi için sağolun. Ben sık dikip sonra fazlalıkları alma olayında amaçlananın tutmayanlar olursa, riski azaltmak için yapıldığını sanıyordum. 'O zaman aradaki mesafeler düzensiz olacak niye böyle yapıyorlar ki' nin cevabını almış oldum.

Bir bilen bulmuşken ufak bir sorum daha var; 1000 m.kare hobi amaçlı ekip biçtiğimiz bahçemizde büyük ceviz ağacı vardı. Ancak tam sınırda olduğundan komşunun tarafına geçiyordu yarısı, adam sorun yapmasa da sonuçta koca ağaç. Bir de aşı olmadığından (bize söylenen) meyveleri bir yıl küçük, ertesi yıl daha küçük (yani hep küçük), bir yıl zor kırılıyor, ertesi yıl daha zor kırılıyor (hep çetin ceviz) neyse geçen aylarda ağaç kesildi.

Benim bahçeyle ilgili en büyük korkularımdan biri de bahçemde işlenen insanların başına bir şey gelmesi. Misal; beş yıldır ceviz ağacına birini çıkarıp toplatmam ben, adam düşse evi satsak belki mağduriyeti gideremeyiz.

Bu sebeple bahçede oluşan alana iki adet chandler dikelim dedik, fazla boylanmasın aşağıdan döküverelim cevizleri

İzmir/Ödemiş/Bademli kooperatifinden poşette fidanlarımızı dün diktik yaylaya. Rakım 1.000 m. İki ağacın birbirinden uzaklığı 6 m. çevrelerindeki kiraz ağaçlarından uzaklıkları 4-5 m. yan bahçenin tellerine de 3-4 m. uzaklıklarda. 10 m. uzaklığa da kestane diktik.

Çevre parsellerde (en yakını 10 - 20 m.) ceviz ağaçları mevcut.

Ağaçlardan çok fazla bir beklentimiz yok, yani ikisinden yarım çuval ceviz olsa, yeşilliği olsa yeter.

Üstteki bilgiler doğrultusunda; - Mesafeler (muhakkak biraz daha açsak iyiydi ama) yeterli mi, dikimde hatamız var mı?
- Tozlaşma için ilave ağaç gerekli mi?
- Chandler uygun seçim olmuş mu?

Müsait zamanınızda minik cevaplar verirseniz sevinirim, şimdiden sağolun.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön