View Single Post
Eski 25-01-2018, 22:05   #11
devrann
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Zararlı popülasyonuna göre ilaç kullanılmalı. 1 ağaçta kurt var diye bütün bahçeyi zehirlemenin anlamı yok.
Valla bravo bir tek sizin aklınıza geldi,zaten o ilaçlar bedava.Narda ne bileyim ünlü bitten,beyaz sinekten,yeşil bitlerden bahsetmiyoruz ağaçları kontrol edersiniz popülasyon azdır ilaçlama yapmazsınız burda ağaçların bir çoğunu kaybetme riski var ki diğer ağaçların köklerinde ve gövdelerinde olma ihtimalide yüksek bunu kafadan da sallamıyorum ziraat mühendisi olduğumu geç benimde nar bahçem var ve aynı bölgede üreticilik yapıyoruz aynı risklerle ve zararlılarla mücadele ediyoruz.
İlaçlamak en kolayı ama organik tarım yapmıyoruz kontrollü tarım yapıyoruz ve ihracatı yapılan bir ürün,belki entegre mücadele yapılabilir ama yinede çok riskli bu zararlı için,önceden mücadelesi kesin bilinen zararlılarda değiller bakanlık herhangi bir zararlı için yapılan önlemleri bunun içinde sıralamış.
https://www.tarim.gov.tr/TAGEM/Belge...30.08.2017.pdf
Buyurun % 1 ağaç sarı kurdu bulaşıksa ilaçlama için ek 4e bakın diyor bakıyorsun ilaç yok,entegre mücadele için budanmış dalları filan toplayın otlarla mücadele edin yazıyor monitör tuzaklar asın diyor tamam astık zararlıyı tespit ettik sonuç.Ağaç sarı kurdu için bir ilaç yoksa ruhsatlı o zaman çiftçiyi bu zararlıyla başbaşa bırakmışsın demektir.Bunları zaten yapıyoruz ve ilaçlama yapmazsanız arazinin geniş birden fazla bölgesinde ağaçları kaybetme riski en iyi ihtimal hiç verim alamama durumu söz konusu, umarım anlatabilmişimdir yoksa kimse meyve ağaçlarında gereksiz ilaç kullanmaz kontrolü sebzeye göre daha kolaydır.Zeytin bahçem var zeytin sineğiyle kaolinle mücadele ediyorum veya hiçbirşey kullanmıyorum neden zararlı belli bir eşiğin çok altında.Malesef bu öyle değil.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön