View Single Post
Eski 24-01-2018, 12:32   #14
its_just_a_ride
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Peki bu üçünün oranı ne olmalı yetiştirme için diye düşününce sanki yaz sıcağında birde benim gibi balkondaysa sanki %10 perlit %50 vermikülit %30 zeolit gibi bir oran var kafamda ama daha bir çok materyal var elimde cocopeat torf leonardit hayvan gübresi solucan gübresi gibi.Zaten sürekli olarak organik materyallerle gübreleme yapacağım yani yetiştirme ortamının besin maddesi içermesi önemli değil çok iyi şekilde su ve gübre tutup kök gelişimi de olabilecek en iyi şekilde olsun istiyorum.Sanki kullanmam gereken materyaller vermikülit zeolit ve leonardit gibi.Torf ,cocopeat perlit solucan gübresi organik fermente hayvan gübresi koymama gerek yok gibi hissediyorum ama ne bileyim cocopeatte güzel kök yapıyor diye okuyorum birde leonarditin zeolit ve vermikülitle karışımı nasıl olacak o var sanki torf solucan gübresi gibi ya da fermente gübre gibi birşeyle karıştırılmalı gibi hissediyorum.
Toprak karışımını bu kadar dert etmeyin "bence". Derin köklü çok yıllık bitkileriniz varsa bunlar için kök gelişimini destekleyici ilaveler yapın. Tek yıllıklar için bu denli enerji harcamaya gerek yok diye düşünüyorum. Sıcak göz önüne alındığında da muhakkak saksı üzerlerini "malçlamanızı" tavsiye ederim. Toprak ısısını iyileştirebildiği gibi su tutma miktarınızı da arttıracaktır toprağınızın. Toprak bileşimine bakmaksızın.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön