View Single Post
Eski 12-01-2018, 19:57   #279
Asoo
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
.

Birkaç sirke yapımı denemem, gerek bilgi noksanlığı, gerekse ihmallerim neticesinde hüsranla neticelendi.

Meyvelitepe'nin eldivenli tarifi beni tekrar heveslendirdi. Ve ayva sirkesi yapmaya niyetlendim.

Reçel yapmak için soyduğum ayvaların kabuklarını, bir miktar şekeri ve suyunu koyup, eldiveni geçirdim kapağına. Başladım beklemeye. Kaloriferin yakınında olduğundan sıcaklık ihtiyacını da hallederiz diye düşündüm.

Gerçekten de bir kaç hafta sonra eldiven şişti "Benim artık oksijene ihtiyacım var." demeye başladı. Fakat ben oksijenle buluşma işini 3-4 hafta daha ertelemiştim dünya telaşına dalıp. Bu gün aklıma gelip kontrol ettiğimde bu manzara ile karşılaştım.

Name:  WP_20180112_19_11_57_Pro.jpg
Views: 2587
Size:  19.5 KB

İlginç bir şekilde eldiveni bir balon gibi şişiren gaz yok olmuş hatta öyle vakum yapmıştı ki eldivenin bazı parmak yerleri ters dönmüş, bazılarının da iki yüzü birbirine arada boşluk kalmamacasına yapışmıştı.

Name:  WP_20180112_19_17_43_Pro.jpg
Views: 2670
Size:  15.8 KB

Meyva parçaları dibe çökmüştü. Sıvı bulanık ama tortusuz görünüyordu. Alkol kokusu olduğunu sandığım bir koku da vardı. İkinci aşama için başına yazmasını bağlayıp, kırk günlük çile odasına terk ettim.

Ama her gün kontrol edip karıştırmaya gerek var mı bilmiyorum. Yoksa kendi haline mi bırakmalıyım?

Bir de bu vakum işinin açıklaması nedir?

.

Düzenleyen Asoo : 30-01-2018 saat 22:00 Neden: Yazım hatası düzeltildi.
Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön