View Single Post
Eski 12-01-2018, 16:16   #6
hippocrat
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2009
Kentia yaprakları bir bir kuruyor..

Herkese merhabalar. Yaklaşık 2 aydır elimde olan kentia'nın yaprakları bir bir kahverengi olup kuruyor. İlk başta, gövdeden gelen yeni yaprak açılmaya başladı ve tam açılamadan kurudu. Sonrasında sırayla diğer yapraklar sarı-kahverengi renk alıp kurumaya doğru gidiyor. Sulamayı 1-2 haftada bir toprağın durumuna göre yapıyorum (Toprağın birkaç cm aşağısına bakıp kuru ise) Gördüğüm kadarıyla toprak çok fazla geçirgen değil, sulama sonrası alttan herhangi bir su gelmiyor. En son dün sulama yaptım (yaklaşık 1 litre). Saksı çapı 50 cm civarında büyük bir saksı ve içinde epey toprak mevcut. Fazla sulama sonucu oluşmuş olabilir mi? Bazı forumlarda bu palmiyelerin çok su istediği, az sulama sonucu da benzer durumların oluşabileceği yazmakta... Ortadan yeni gelen yeni yeşil bir yaprak var. Bitki 22-23 derece sıcaklıkta, indirekt ışık alan bir konumda ve yaklaşık %50'lik nem ortamındadır. Bundan sonrası için bu kentia için en doğru ne yapabilirim? Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürlerimle....

Eklenen Resimler

hippocrat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön