View Single Post
Eski 07-01-2018, 16:45   #24
hurut
Yeni Üye

hurut's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2018
Yapraklarımda Sararmalar ve Lekelenmeler

Merhabalar. Bana bundan yaklaşık 20 gün önce beyaz bir Phal hediye geldi. İlk başlarda nasıl bakıldığını hiç araştırmamıştım ancak şimdi sitede çok fazla şey okuyorum ve okudukça çiçeğimi nerdeyse mercekle incelemeye başladı. Yapraklarla ilgili olan sorunumu buraya yazmam uygun olur diye düşündüm, yanlış yere yazıyorsam şimdiden özür dilerim.

Bu resimde yaprak üzerinde şeffaflaşmış benekler dikkatimi çekti. Özellikle yaprağın arkasından ışık vurunca daha belirgin. Önceden fark etmemiştim bile. Bu bir hastalık/sorun mudur?

Name:  yaprak1.jpg
Views: 72239
Size:  52.6 KB

Aşağıda da en alt iki yaprağımın resimleri var. Diğerleri sert, daha koyu renkli ve yukarı doğru dimdik duruyorlar. Ancak bu ikisi hafifçe sarardı ve yanlara doğru eğildiler. Bir de an altta daha da küçük bir yaprak var, o da buruşuk ve sarı ancak çok yumuşak değil. İlk geldiğinde seramik saksı içinde oturuyordu ve su biriktiğini ben fark etmemiştim. Acaba o yüzden mi böyle oldu, çünkü 10 gün sonra bakmayı akıl edebildim ve ilk geldiğinde o yapraklar da sağlıklıydı. Bu durumla ilgili bir şey yapmak gerekir mi?

Name:  2.jpg
Views: 72682
Size:  69.9 KB

Name:  3.jpg
Views: 71623
Size:  48.9 KB

Name:  4.jpg
Views: 71995
Size:  32.0 KB

Son olarak bazı yerlerde bu şekilde minik siyah kabuklanmalar var. Yara kabuğu gibi. Bu hastalık mıdır?

Name:  5.jpg
Views: 71577
Size:  69.1 KB

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

hurut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön