Konu: Muda
View Single Post
Eski 30-12-2017, 22:53   #12
Muda
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Viburnum opulus (Gilaburu - Gilabolu)

Bitki türü: Çalı tipinde ağaççık
Bitki ömrü: Çok yıllık
Tohum Türü: Viburnum opulus (Gilaburu - Gilabolu)
Tohum çeşit adı: Viburnum opulus (Gilaburu - Gilabolu)
Tohum kaç yıldır sizdedir: Kayseri'den gelmişti
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar
Tohumun kökeni (size nereden geldi): Fidan olarak geldi. Bir kişinin çabası ile oldukça fazla çoğaldı. Ancak o kişi şu anda olmadığı için ağaçlara resmen katliam yapmışlar. Bendeki daha çiçek açacak büyüklüğe gelmedi. Kalan tohumları topladım. İsteyen arkadaşlara göndereceğim. Uzun yıllardır buradalar. Suyu seviyor. Susuz daha önce karadenizden getittirmiş olduğum fidanlar kendi yerim olmadığı için verdiğim yerlerde öldüler.
Kullanılan gübreler: -
Kullanılan ilaçlar: -
Hasat yıl ve ayı: 2017 Aralık
Bitki tipi ve gelişim durumu: Ortamı iyi olduğu ve suyu zamanında verildiği zaman oldukça iyi gelişiyor. Bir tanesinin dibinde su patlağı olduğu için ağacı ve meyveleri iri olmasına rağmen daha az sulanan yerdekilerin meyveleri onun yarısı kadar. Genelde dip sürgünleri veriyor. Çoğaltmak için yan dalları toprağa yatırılması durumunda kökleniyor. Tohumdan çıkınca dip sürgünü verir mi bilmiyorum.

Meyveleri suda bekletiliyor. Daha sonra suyu içilerek böbrek taşlarını düşürmeye yardımcı oluyor. Suyunu çaydanlık içinde biraz bekletip kaynatınca sanki asit dökmüş gibi çaydanlık içini pırıl pırıl hale getirdiğini gördüm. Paylaşanı göremediğim için bir miktar tohum paylaşacağım.

Name:  Viburnum opulus (Gilaburu - Gilabolu) çiçek.jpg
Views: 1242
Size:  35.0 KB

Name:  Viburnum opulus (Gilaburu - Gilabolu)2.jpg
Views: 1158
Size:  46.4 KB

Name:  Viburnum opulus (Gilaburu - Gilabolu) kurumuş tohum.jpg
Views: 1192
Size:  40.7 KB

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön