View Single Post
Eski 27-12-2017, 16:23   #4
malbman
Ağaç Dostu
 
malbman's Avatar
 
Giriş Tarihi: 25-04-2008
Şehir: İzmir
Mesajlar: 3,512
Sayın oghuzz01 emeğinize sağlık. Debi sorununu musluklarla çözmeye uğraşmaktansa bir tane besin tankı ve bir hava motoru daha ekleyerek hem debi ile uğraşmasanız hem de besin eriyiğinin iki sisteme de homojen olarak ulaşmasını sağlasanız daha iyi değil mi? Zira her sulama sırasında sistemin başında olmanız mümkün olamayacağı için debinin azalması durumunda bunu kontrol etme şansınız da çok azalacak.

Ayrıca, damla sulama ile bu şekilde sulama pek sağlıklı olmayacaktır. Zira besin eriyiği yetiştireceğiniz bitkinin üzerine akacak ve çeşitli mantari hastalıklara davetiye çıkaracaktır. Bunun yanı sıra, besin eriyiği ilk olarak ıslattığı cam yünündeki bitki tarafından emilmeye başlayacak ve tavaya ulaşamadan içinden bir takım besin değerleri eksilecek ve diğer bitkilere homojen bir besin dağıtımı olmayacaktır. Ayrıca bitkileriniz yarın bir gün boylandığı zaman o yükseklikteki damla sulama hortumları bitkiye karışacak ve bir tıkanıklık vs. gibi bir soruna müdahale etmeniz zorlaşacaktır.

Bana sorarsanız yine spagettiler ile yaptığınız sulamaya dönün ama bu defa spagettinin iki ucundan değil de sadece tek bir ucundan ve mümkün olduğunca tavanın dibine verin eriyiği. Böylece besin eriyiği tüm tavaya ve dolayısıyla tüm bitkilere eşit olarak dağılır.

Çalışmalarınızda başarılar.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön