View Single Post
Eski 27-12-2017, 00:01   #30
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nur gul Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar 1 hafta önce bauhaustan aldığım succulentlerden ikisi hasta görünüyor. Özellikle sağdaki beni çok endişelendiriyor. Pörsüme olduğunu görünce üst üste 2 gün suladım yanlış mi yaptım bilmiyorum diğer 9 succulent sağlıklı fakat bu ikisini nasıl düzeltebilirim? Teşekkür ediyorum şimdiden.
Marketlerdeki çiçekler, özellikle de sükülantlar, çok uzun süre sulanmadan bekletilebiliyorlar, gerekli bakımın pek yapılmadığına çok tanık oldum.. Sükülantlar da cansız biblolar değiller sonuçta, bir süre sonra su kaybetmeye başlıyor ve büzüşüyorlar.. İlk satın alındığında sıcak bir ortamda sulanması bence gerekli (lithops gibi suya karşı çok çok hassas bitkiler haricinde)...
Eğer gövdeleri fiziksel bir zarar görmediyse, yani kırılma falan yoksa, sıcak bir ortamda tutar ve normal sularsanız resimdeki sükülantlar toparlarlar... Öncelikle önemli olan soğuk yememeleri ve sulandıklarında suyun süzülüp akabilmesi, sürekli su içinde kalmamaları, ki saksısı uygun deliklere sahipse bu konuda sıkıntı olmaz...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön