View Single Post
Eski 14-12-2017, 12:42   #834
Fatih_Soydemir
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi astarte Mesajı Göster
Selamlar, 3 senedir aynı siklamene bakıyorum. Bu süreçte edindiğim tecrübelerim; bu zamana kadar kapalı balkonda hafif esintili bir ortamda çok mutlu oldu sadece yazları balkonum direkt güneş aldığı için gölge yerlere sakladım ve yazın bile az da olsa çiçek açmasını sağladım. Bu sene kendisini bahçeye taşıdım, hala saksıda bakıyorum ve şiddetli rüzgarlardan hoşlanmadığını farkettim o yüzden korunaklı bir bölgeye aldım ve bu sene de oldukça sağlıklı çiçekler vermeye başladı. Son 2 senedir tohum alıyorum ve bu sene tohumları bahçeye ektim çimlenirse burdan paylaşırım ama saksıya düşen tohumlardan çimlenenler oldu. Bir kaç defa leonardit, fermente organik gübre ve eksildikçe toprak ekledim. bu zamana kadar hiç saksı değiştirmedim ve değiştirmeye de korkuyorum saksı değişiminde problem yaşayanlar olduysa paylaşırsa sevinirim artık saksısı ufak geliyor çünkü.
hafif dahi olsa rüzgar POYRAZ çok zarar veriyor. Saksı değişimine gelince ihtiyaç olursa zaten kendisi belli eder çok büyük saksıya dikmek pek fayda sağlamıyor. Tohumdan yetişeni nisan ayında şaşırtma yaparak sorun yaşamıyorum ama yetişkin bir sıklamenin uykuya girmeden saksı değişimi sıkıntı yaratabilir. Hibritlerin maalesef yaşamı bile sıkıntılı Uyku döneminde uyumuyor orijinal yerli tür bulmak lazım onlar isteseniz de zamanı gelmeden uyumaz ve uyanmaz. forumda var ise yerli tür yetiştiren tohum temini yapabilirsiniz ama fazla bir renk yok 3 renk oluyor yerli türler ve büyük çiçek açmazla çok ufak tefek çiçekleri olur ve hibritler gibi kısa ömürlüde değiller uyku dönemi geçirebildikleri için.

Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön