View Single Post
Eski 13-12-2017, 20:57   #1036
verdoque
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Bakteriyel ya da fungal bir hastalık olabilir. Yetiştiricilik konusunda tecrübeli birine danışmanızı tavsiye ederim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi klbk Mesajı Göster
herkese merhaba. öncelikle konunun gelişmesinde yardımcı olan herkese teşekkürler. ciddi anlamda bilgi birikimi olmuş... bende kütükte mantar yetiştirmeye başladım nisan ayından bu yana. ekim ayında ilk mantarlarımı almıştım ve gayet başarılı idi. ancak kasım ayı itibari ile kütüklerim üzerinde aynı noktadan çok sayıda pin oluşmasına rağmen mantarlar birbirinden ayrışmıyor ve bu pinler kitle halinde büyümeye devam ediyordu. sonra bu kitle üzerinde 1 ve ya 2 mantar büyüyordu. büyüyen mantarların ucu ise tırtıklı oluyordu. pin kitleleri üzerinde damlacık şeklinde su görüyorum. odam 40 m2 raf sisteminde. her saat başı 5 dk fan ile gaz çıkışı sağlarken akabinde 10 dk salyangoz fan ile o2 takviyesi sağlıyorum. salyangoz fanım boru sistemi ile odaya homojen şekilde dağılıyor. sislemeyi ise 2 adet ulv cihazı ile 80-85 aralığında tutup gün içinde 12 saat ışık sağlıyorum. bu sorunu çözmek için çeşitli görüşmeler sonucunda bir çok farklı deneme yaptım. en son raflarda bulunan toprağıda tahliye ettim çünkü böcek oluşumuna sebep olacağı söylendi. nemlendirme artık sadece ulv ile sağlanıyor. bu sorun ve çözümü hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim...

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön