View Single Post
Eski 09-12-2017, 10:20   #4
Taşlıbahçe
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Ayaş 1996

Çeşidi tanıtan aşağıdaki bilgilerden yalnızca üretim bilgileri bana, diğerleri Sn Birnefestoprak’a aittir.

• Bitki türü: Sebze
• Bitki ömrü: Tek yıllık
• Tohum Türü: Domates, Solanum lycopersicum
• Tohum çeşit adı: Ayaş 1996
• Tohum kaç yıldır sizdedir: 1
• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Çanakkale
• Tohumun kökeni: -
• Tohumun geldiği yer: ANA TOHUM
• Kullanılan gübreler: Bu yıl kullanılmadı, daha once keçi gübresi.
• Kullanılan ilaçlar: -
• Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Diğer domateslerle arasında on metre mesafe ve bariyer bitkiler vardı. Hibritlenme riski muhtemelen az.
• Hasat yıl ve ayı: Ağustos 2017
• Yetiştirme zorluğu derecesi: Kolay
• Bitki tipi ve gelişim durumu: Kırmızı renkli, sıkı etli ve ağırlığı 250 gr'a kadar çıkabilen yuvarlak meyveli, oturak bir çeşittir. Meyveleri çok lezzetlidir ve çok iyi şeker-asidite dengesine sahiptir. Verimli bir çeşittir. Aynı zamanda erken ve geç yanıklık hastalığına yüksek toleransa sahip olduğu gözüküyor.
• Çeşidin Hikayesi: Atalık mı yoksa 20. yüzyılın ilk yarısında tarım devrimi sürerken geliştirilmiş (ör. Atatürk Orman Çiftliği'nde) bir çeşit mi bilemiyorum (muhtemelen Ankara Üniversitesi arşivinde bu konuyla ilgili bilgi vardır). Benim kanaatim profesyonel ıslah domatesi olduğu yönündedir.

Geçtiğimiz yıllarda pek çok farklı kaynaktan gelen Ayaş Domatesi tohumları denedim ama gerek tohumların çıkış kaynakları gerekse bitki özellikleri bakımından gerçek Ayaş Domatesi olup olmadıklarını teyit etmek zordur.

ANATOHUM Projesi kapsamında dağıtıma açtığım tohum, 1996 yılına ait tohumların devamıdır. Şurası kesin ki gerçek Ayaş Domatesi, (güçlü gelişen) oturak tiptedir. Bu kadar farklı tohum arasında tarihçe bakımından ayrım yapabilmek amacıyla, proje kapsamında dağıttığım tohumun Ayaş 1996 kültivar adıyla dağıtılmasını rica ederim.

Name:  DSC_3594.jpg
Views: 803
Size:  40.1 KB

Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön