View Single Post
Eski 05-12-2017, 09:55   #3
kartezyenx
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Sn karteyenx
Taban suyu yüksekse dereye yakın yerlerde çukurluk olan yerlerdeki ağaçların bir kısmı kuruyabilir bu çok lokal bir yerde olur genelde 15-20 ağaç civarı, bizde narla uğraşıyoruz 20 dekar kadar narımız var.drenajı iyi değilse yani bahçedeki su dışarıya dereye bir yere boşalmıyorsa o bahçeden bişey beklemeyin fungisitlerinde bir faydası olmaz bu aralar dışında zaten fungisit vermeniz çok zor olur yağmur çamur.Ağaçların dış taraflarındaki mantarlar ve yosunlar için (göztaşı+m45 karışım halinde olanlar var) uygulaması yapabilirdiniz ancak genelde o şekilde kısmen büyük mantar olan ağaçlarda kökler sorunludur ve genelde kurur.Yine bazı ağaçlarda kurumaların sebebi kök kurtlarıda olduğu oluyor yine onun içinde bu aralar önlem alsanız iyi olur.Fungisit olarak aliyette kök kurtları için dursban4 uygulaması yapılıyor ancak o ilaç tamamen yasaklandı.
devran bey peki ağaç uykudayken kök emme yapar mı faydası olurmu aliette sistemik bir ilaç zaten yapraklar sarardı dökülüyor yapraktan verme şansım yok kökten vereceğim kök emermi bu dönemde , 2 . soru bordo bulamacı gelişime ket vuruyor mu , kullacağım zaten ama ağaçların aralık döneminin geçmesini bekliyorum amacım aralık ayını ağaçlar sağlıklı geçirsin bunu yaparken gelişim engelleme etkisi olan şeyler kullanmayıp o tür şeyleri aralıktan sonra kulanayım diyorum, bordo bulamacın gelişimi ağacın tolere edebileceği kadar yani azda olsa engelleyici etkisini bir kişiden duydum kendi fikrim değil

kartezyenx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön