View Single Post
Eski 20-11-2017, 21:42   #124
Gardenias
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2016
Red face Afrika Menekşesini Çılgınlar Gibi Çiçek Açtırmanın Püf Noktası

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi simran Mesajı Göster
benim menekşelerim açmıyoooooorr..çok üzülüyorum..
kuzey cephedeler, hiç güneş görmüyolar.. pencere gömme balkona baktığı için ışığı da çok göremiyorlar.. sanırım menekşelerimi daha güneşli ve mutlu olacakları evlere hediye etmem gerekiyor..
Daha önce de yazmıştım.Afrika menekşesini dergilerde mecmualarda gördüğünüz çılgınlar gibi açtırmanın püf noktası: ***GİBBERELLİC ASİT.
1cc. kadar gibberellic asidi 1 litre suyla sulandırın.Afrika menekşelerine sprayle püskürtün sonra üstüne şeffaf poşet geçirip hava almayacak şekilde 24 saat bekletin.En kısa sürede tomurcuklar verip çılgınlar gibi açmaya başlayacaktır.
Ayrıca şunlar da faydalı: *Bulaşık makinesinden kap kacağı çıkardıktan hemen sonra buhar ve sıcağı geçmeden bulaşık makinasının sepetlerine menekşeleri koyup biraz bekletmek.Buhara maruz bırakmak..
*Yumurta haşlama suyu ile sulamak
*Banyo sonrası banyo sıcak ve nemliyken menekşeleri banyoya taşıyıp sıcak ortama ve buhar banyosuna maruz bırakmak..
*Ayrıca biraz solucan gübresi ile toprağı desteklemeniz de çok faydalı..
Üzülmeyin; bunlardan birkaçını yaparsanız (özellikle gibberellic asit ile muamele) kısa zamanda tomurcuk oluşturup bolca çiçek açarlar..
Sizlere bol çiçekli güzel günler dilerim..

Gardenias Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön