View Single Post
Eski 13-11-2017, 19:52   #280
tarku
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Yine kış geliyor, çook eskiden sonbaharı ne çok severdim, yağmur yağarken bir bardak çay alıp kitap okuması ne güzel olurdu. Şimdi eylül dedi mi içim sızlamaya başlıyor. Kimbilir hangi garibanın evinde odun-kömür yok, duvarı sıvasız, mutfağında çorbası kaynamaz... Sokakta yaşayan onca insan onca can...

Başlıktaki mevzuya uygun olarak yürek sızımın bir parçası da sokakta yaşayan bu garibanlar. Ne avlanabilirler, ne çöpün içine girip poşetleri kontrol edebilirler. Kediler bir şekilde başlarının çaresine daha iyi baksalar da köpekler için aynı şey maalesef söz konusu değil. Yine bir deri bir kemik o soğuklarda çaresiz yazı bekleyecekler... Vicdan sahibi bir kul onları bulacak da bir çanak yemek artığı verecek... O kara gözler minnetle bakıp aynı yolu gözleyecek, insan artığının tekinden taş sopa yese de çaresiz bekleyecek yine...

Artık rahat evim de batar oldu, yediğim, içtiğim, giydiğim, çıtır çıtır yanan sıcak soba, tenceredeki yemek... Bunca muhtaç varken ...
Geçen gün gözlerimle görmesem inanmayacağım bir olaya şahit oldum. Meyve bahçeme gitmek için her gün ilçe çöplüğünün içinden geçiyorum. Onlarca köpek var ve elimden geldiğince onlara da yiyecek götürmeye çalışıyorum. Geçen gün yine köpeklerden biri kuyruk sallayarak arabanın önüne atladı ve nafakam nerde der gibi arabaya yaslandı. Arabadan inip, yarım ekmeği ağzına tutuşturdum, koşup ekmeği bir yere bıraktı. Herhalde yavruları var diye bakmaya gittim ve yaralı bir köpeğin önüne bıraktığını gördüm. Tekrar ekmek istemek için yanıma geldi ve mecburen kendi yiyeceğim ekmeği verdim ve o günü aç geçirdim. Hayvanlardan ders almamız gereken çok şey var. Bizler paylaşmayı unuttuk, onlar ise her şeye rağmen hatırlatmaya çalışıyorlar.

İlçe çöplüğünde onlarca köpek var ve ben çöpçülerin bile gitmediği zamanlarda hayvanlarımı beslemek için karlı günlerde yürüyerek oralardan geçiyorum. İnsanların içindeyken duyduğum korkunun zerresini bile o hayvanların yanından geçerken duymuyorum. Hiç bir hayvanın, kendisine yardım eden bir insana saldırmayacağını adım gibi biliyorum.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön