View Single Post
Eski 12-11-2017, 20:17   #1
Beşiktaş
Ağaç Dostu

Beşiktaş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2017
Red face Beşiktaş / Bahçe

Egemen Ölçer
l
Bahçenin bulunduğu şehir*: Lalahan/Mamak, Ankara

Bahçenin büyüklüğü*:
1.750m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk*vb*koşulları*:
Güneşli, bol rüzgarlı, normal yağışlı.

Bölgenin*Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki*yeri*: 7a

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama*vb)*:
yazlık,hobi.

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı?*:
Bahçemi yapmadan önce buğday ekilen bir alandı.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz?*:
1.5 sene.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı?*: Herşeyi ile kendim tasarım yaptım. Profesyonel destek almadım.q

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz*: -

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel): Kişisel.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz*vb.) nelerdir? : Çardak mevcut. Yeni sebze adamı yapıyorum. 2018 de inşallah süs havuzu yapacağım.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı?*:
Hayalim bölgenin en güzel bahçesini yapmak. Tertip nizam benim için önemlidir. Allah utandirmazsa ve üzücü şeyler yaşamazsam en büyük hayalim budur.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler)*: 8 adet elma, 7 adet armut, 5 adet erik, 4 adet kiraz, 3 adet kayısı, 2 adet vişne, 2 adet şeftali, 2 adet dut, 1 adet ceviz, 1 adet nektarin, 1 adet gojiberi, 450 adet ligustrum, 200 adet mazı, 2 adet süs eriği, 20 adet kartopu çiçeği, 2 adet kartopu ağacı, 20 adet leylak, 2 adet selvi, 2 adet ladin, 2 adet köknar, 1 adet sari çam, 25 adet gül, 10 adet altuni mazı, 30 adet taflan, 30 adet alev çalısı, yeni olarak 3 adet hurma, 2 sultan iğde.

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı?*: Özel ilgi duyduğum bir bitki yok.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı?*: -

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz?*:
Vaktim olursa seneye inşallah gül çeliği ve mazı çeliği yapmak istiyorum.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl?*: 90m de sondaj var. 3 ton su depoma basıp sulama yapıyorum. Elektrik yeni geldiği için 2018de damla sulama yapacağım.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz?*: 2018de damla sulama yaparak tasarruf sağlayacağım.

Toprak özellikleri*: 30-40cm fena olmayan toprak, sonrası killi.

Kompost yapıyor musunuz?*: Deneme çalışmalarına başladım ama pekte başarılı olduğum söylenemez.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu?*: Ileri zamanda herşeyi düşünmeme rağmen çıkacaktır elbet.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz?*:
Bu sene sonu ve seneye ilkbaharda bordo bulamacı uygulaması yapmayı düşünüyorum.

Bahçeniz organik mi?*: Herhangi bir kimyasal gübre kullanmadım kullanmayı da düşünmüyorum. Bu sene sonu ve 2018 ilkbaharda sıvı ve kati solucan gübresi ile hümik asit kullanmayı düşünüyorum.

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz?*: Solucan gübresi ve hümik asit.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı?*:
Görmedim ama sağımda ve arkamda tarla olduğu için fare vardır diye düşünüyorum.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz?*:
Bu sene vahşi oldu inşallah 2018 de damla sulama.

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu?*:
Rakım olarak yüksek bir alandayım. Soğuk almakta bitkilerim.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler?*: Yapmış olduğum her şeyden zevk alarak yapmaktayım. Iyi ki bahçe işiyle uğraşıyorum.

Tetanoz aşısı oldunuz mu?*: Daha önce olmuştum. 2 sene önce.

Beşiktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön