View Single Post
Eski 09-11-2017, 16:34   #84
Atilgan
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-11-2012
Bence bu konuda Musa bey in üzerine gitmek doğru değil. Paylaşımın kuralları konusunda pek ısrarcı olamadık. Tohum paylaştığı halde hiç bu sayfaya uğramayanlar var. Ben geçen yıl bir arkadaşın tekrardan paylaştığı ama kaynağını vermediği bir siyah domatesin ilk kim tarafından paylaşıldığı hakkında bir tahmin yürütmüş ve soru sormuştum daha cevap alabilmiş değilim. Bu yıl yine tekrardan paylaşılan ve kaynağı verilmeyen türler var. Izolasyon yapılıp yapılmadığı bir çok yerde belirtilmiyor. Bal kabaklarının kızartma kabaklarıyla çapraz toşlaşmaya giremeyeceğini ben geçen yıl bu forumda öğrendim. Forumun genelinde izalosyon, hibritlenme ve atalık tohum hakkında bir bilgisizlik mevcut. Hibrid bir domates tohumunu stabil, kendine doğru bir tür yapabilmek için ortalama 7 sezon gerekiyor. Her bir sezonda hatırı sayılır bir miktarda bir önceki sezonun tohumundan dikip arzu ettiğimiz özellikleri için seçme ve eleme yapmak gerekiyor. Zaman emek ve birazda şans isteyen zor bir süreç. Ben çok istediğim ve nasıl yapıldığını bildiğim halde zaman bulupta domates hibridleyemedim. Dehibridize aşamasında forum içinde paylaşımlar yapıp şans faktörünü azaltabiliriz diye düşünüyorum.

Atilgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön