View Single Post
Eski 07-11-2017, 20:32   #100
fusunmns
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2016
Merhaba,

uzun zamandır foruma gelemedim. Malüm iş güç -çoluk çocuk Çok fazla uğur böceği var bahçede . bu da bani çok fazla bit mi var diye düşündürüyor. Bir ara vardı Sabunlusu sarımsamsak ekstresiyle ilaçladım sonra gözlemledim yoktu. Bu sene bahçe beni çok yordu aslında . kanyaş ve topalaktan kurtulmanın yolu yok mu acaba ? kimyasal ilaç kullanmak istemiyorum ama sürme ,biçme, çapalama nafile yani . Her şeye rağmen fidanların çogunun boyu 60 cm i geçti. Bir deliceye aşı fidanım kurudu nedenini bilmiyorum.bazıları da çok cılız. Geçtiğimiz hafta sonu kontrole gittiğimde o da nee bazı fidanların sürgünleri yenmiş 3-4 ağaçta var. yine 3-4 ağaçta da yaprakların şekli ve rengi bozuk bir de yapraklarda kabartılar vardı. Hemen örnekler alıp ilçe tarım md. ne götürdüm yaprakları yenmişe zeytin fidan tırtılı dedi reçete yazdı Surrender 5 SG. Şekli ve rengi bozuk olana akar dedi. Ama onaylanmış ilaç bulamadı. Tabi ki hemen Ağaçlar nete attım kapağı. Bu zamanda ilaçlama yapmam doğru olur mu? Daha doğrusu verim alır mıyım ? Yararı zararı nedir? İlaçların etken maddelerini bilmiyorum Surrender 5 SG yararlı böceklere ve toprağa zarar verir mi ? Akar için ne yapacağım ?

fusunmns Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön