View Single Post
Eski 07-11-2017, 20:04   #197
Kozanli
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Kurtarmadı dediğinize göre bir fiyat bilgisi almışsınız demek ki? Meyveleri kuru olarak mı, yoksa yaş olarak mı pazarlamayı düşünmüştünüz? Toptan olarak ne fiyat verildi size? Benim fidan aldığım şirket, dernek kurma çalışmaları yapıyorlardı, belki pazarlama konusunda yardımları olur. 15 dekar araziye dikim yaptığınıza göre bence dernek üyeliğine geçmeniz sizin yararınıza olabilir.
Amerikalılar bu işin de suyunu çıkarmak üzereler. Çinlilerin elle topladığı mahsulü Amerikalılar makineli hasata geçmişler. Her hafta sürekli toplamak yerine, senede 2 defa makine ile hasat yapıyorlarmış.
Güneşe ve suya gereksinimi çok olan bir bitki.
Yeraltı suyu kullanıyor masraf.
Ağ olmazsa olmaz kuşlardan korumak gerekiyor.
Kg 20 Tl bir fiyat aldığından bahsetti, işçilik ücreti ve bakım masrafını kurtarmadığını buyüzden çekilmiş olan koruyucu ağı kaldırıp kuşlara ziyafet çektiğine şahidim...
Amerikalılar makine ile çırparak topluyor ve dolayisiyla çok daha kolay oluyor.
Dernek konusuna gelince kendisinin internet bağımlılığı yok, ilgi duyacağını sanmıyorum.
Balıkesirli bir dostum iki yıl önce 20 kadar fide dikmişti bir hafta önce bolca ürün aldığını ve hala meyve verdiğinden bahsetti.
Bu nedenle bende ticari değil sadece hobi olarak kendime yeteri kadar dikim yapmayı istiyorum...

Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön