Konu: Amaryllis
View Single Post
Eski 01-11-2017, 20:53   #1654
Batı Rüzgarı
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jale simsek Mesajı Göster
http://prntscr.com/h4t86d

annemin kirmizi ve beyaz amaryliss ciceklerinin pollenlerini karistirarark tohumunu elde ettigi amaryliss
soganinda yavruluyarak olusan amarylisslere gore daha borazanimsi act uzunca bir borazan deyin siz ona daha buyuk acmasinin imkani varmidir bilen varsa anlatabilirmi tesekkurler
bu konuda türkçe bir kaynak bulabilirseniz benim de haberim olsun ama tebrik ederim bu arada. güzel bir melez olmuş.tohumdan çiçek açabilmiş...

bu işin matematiği aslında var olabilir. çünkü bazı yabancı kaynaklara denk gelmişliğim var. tam olarak anlamasam da türlerin kronozom sayısına göre çiçeğin bazı özelliklerini tahmin etmek mümkün.tabi ki bunu ne şekilde değerlendiriyorlar hiç anlamadım.mesela katmerli bir tür elde etmek için türlerin kronozom sayısına göre melezliyor olabilirler...
ama dediğim gibi yanlış da anlamış olabilirim. araştırmak lazım. ayrıca her melez tohum vermiyor. verse bile ölü tohum olabiliyor yani çimlenmeyen kısır tohumlar olabiliyor. bu da sanırım yine kronozom sayısı ile alakalı...

ben de rain lily ile çeşitli melez denemeleri yapıyorum. bazıları ilk senesinde genellikle de 2.senesinde çiçek açacak duruma geldiklerinden işime de geliyor.sonuçta mendel de çabuk üreyen büyüyen bezelyelerle başlamıştı şuanda 2 tane melez elde ettiğimi sanıyorum tohumları ektim ve çıkmasını bekliyorum. bakalım sonuçlar nasıl olacak...

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön