Konu: Muda
View Single Post
Eski 25-10-2017, 23:47   #5
Muda
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Afyonkarahisar yerli domates (Tınaztepe )

Afyonkarahisar yerli domates (Tınaztepe )

Lise arkadaşımın ilk defa kendi bahçesine fazla miktarda ektiği domateslerden yerini sulamasını görerek aldığım domateslerden çıkan tohumlar. Arkadaş son iki kasa domatesi benim için ayırmış. Hanım da onların hepsini çok beğendiği için madensuyu şişelerinin içine çekirdeklerini alarak sos olarak yapmış. Neyse ki en güzellerinin çekirdeklerini ayrı, o kadar beğenmediklerinin çekirdeklerini ayrı olarak çıkartmış. Bahçe güzel. Doğal olarak gelen suyu havuzda toplayıp sulamayı oradan yapıyor. Bir kilo gelen domatesler çıktığını söyledi. Ancak ben doludan sonra kalan domateslerden en iyilerini aldım. İçlerinde o kadar irileri yoktu.

• Bitki türü: Sebze
• Bitki ömrü: Tek yıllık
• Tohum Türü: Domates
• Tohum çeşit adı: Afyonkarahisar yerli domates (Tınaztepe )
• Tohum kaç yıldır sizdedir:
• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar
• Tohumun kökeni: Afyonkarahisar eski domates tohumları
• Tohumun geldiği yer: Arkadaşımdan

• Kullanılan gübreler: Yanmış hayvan gübresi
• Kullanılan ilaçlar: -
• Hasat yıl ve ayı: 2016
• Bitkiye özel izolasyon uygulaması: yok
• Yetistirme zorlugu derecesi: Kolay
• Hasat süresi: Orta, fide dikiminden itibaren 75-85 gün
• Büyüme alışkanlığı: domatesle oturak olarak yetiştirilmişti. Sırığa alınabilirse sanırım daha iyi olur.
• Bitki tipi ve gelişim durumu: Geneli güzel gelişmektedir

Göndermiş olduğum tohumlar iki tanedir. Bir tanesi küçük domateslerden alınan tohumlar, diğeri ise özel büyüklerden seçilen domateslerden elde edilen tohumlar. Ben her iki tohumu karıştırdığım için ikisinden de gönderdim. İki tohumu da ayrı yerlerde ekerseniz daha sonra beğendiğiniz taraftaki domateslerden tohumluk alırsınız. Göndermiş olduğum tohum sayısı fazla olduğu için fazla gelenleri istediğiniz kişilerle paylaşırsınız.
Eklenti 632083

Eklenti 632084

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön