View Single Post
Eski 25-10-2017, 19:46   #1
Sezerakk
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2017
Sezerakk / Bahçe

Çok kıymetli agaclar.net kullanıcıları, öncelikle herkese merhaba. İsmim Sezer, 26 yaşındayım. Çocukluğumdan beri sevdiğim bağ bahçe işlerini sonunda ben de kendi yerimizde gerçekleştirme fırsatı buldum. Küçüklükten beri rahmetli dedelerim, nenelerim bu toprak sevgisini bizlere aşıladılar. Allah razı olsun. Uzun zamandır takip ettiğim faydasını çok gördüğüm agaclar.net sayfasında artık benim de bahçemi paylaşma zamanı geldi diye düşünüyorum. Geçen sene bu zamanlarda başladığımız yazlığımızın işleri, eksikleri bitmedi. zamanımın çoğunu da orada geçirdiğimden yazacak pek vaktim olmadı. Artık rahat rahat paylaşabilirim. Bu süreçte yaşadığı deneyimlerin bize yol göstermesi,babam ve beni daha çok şevklendirmesi açısından Sn. Tolga Özmeral beyefendiye teşekkürlerimizi tekrar sunmak isteriz. Yapıp yapmama, başımızdan ne geçecek diye internette dolaşırken kendisinin sayfasını görüp bizi heyecanlandırması ile şuan bu noktadayız. Elimden geldiğince tüm süreçleri fotoğraflayarak paylaşacağım. Paylaşımda eksiklerimiz hatalarımız olduysa affola. Herkese keyifli hobiler dilerim.

Bahçenin bulunduğu şehir : Çatalca, İstanbul

Bahçenin büyüklüğü : 350 m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları : bol rüzgarlı, bol yağışlı

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : 9b

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : Yazlık

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : Boş arazi

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : 1

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Hayır

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz : Yok

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) Kişisel

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Ardiyelik

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : Şuan yazlık olarak kullanduğımız evimizi ve bahçemizi yaz kış oturalacak bir yer olması.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) : Deveci Armudu, Kiraz, Elma, Mürdüm Eriği, Papaz Eriği, Ayva, Üzüm, Şeftali,Dağ Çileği, Osmanlı Çileği, İncir, Ceviz, Kestane, Erguvan, Leylandi

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? :

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? : Dağ Çileği

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? :Hayır

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : şebeke suyu

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : damlama sulama ve otomatik sulama makinası

Toprak özellikleri : Bilmiyorum

Kompost yapıyor musunuz? : Hayır

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : Evimizin konumu

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? : Organik olması için çaba sarf ediyorum. Ancak yaprak pirelerine karşı ilaçlama yaptık.

Bahçeniz organik mi? : Evet

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : Yanmış koyun gübresi

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : Gelincik ya da tarla faresi

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? : damlama

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? : Açık arazi

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? : İyi ki bu evi yapmışız

Tetanoz aşısı oldunuz mu? : Çocukken oldum.

Bahçemizin ilk hali, subasman yapmadan önce toprağı düzelttirdik.

Eklenen Resimler

Sezerakk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön