Konu: Zekoş
View Single Post
Eski 15-10-2017, 20:57   #16
Zekoş
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Fasulye

Fasülye

Bitki türü:Sebze
Bitki ömrü:*tek yıllık
Tohum Türü:*fasülye
Tohum çeşit adı:*malesef adını ögrenemedim bilindik bir fasülye çıktı ama sorduklarım adını bilmiyor..Sadece bir kisi ayşekadın fasülye oldugunu söyledi.
Tohum kaç yıldır sizdedir*:iki senedir
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer:*Çorum
Tohumun kökeni*:Bir komşum vermisti Çoğaltmak amaçlı bu sene de ektigimde tohumlarında hicbir farklılık olmadı..
Tohumu ilk paylaşan:-
Kullanılan gübreler*:yanmış hayvan gübresi
Kullanılan ilaçlar*:yok
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:izolasyona dikkat etmedim. Diger fasülyelerle arasında mısır bitkisi vardı.
Hasat yıl ve ayı:eylül 2017
Bitki tipi ve gelişim durumu:Sırık tipi..Erkenci bir çesit..Su, güneş ve gübre takviyesiyle gelisimi güzel oluyor.Yaprakları çok iri olmadığından fasulyeleri görünmeyecek şekilde kapatmıyor.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:7-8 taneli oldukca verimli tazesi tüketilen kılçıksız lezzetli bir fasülye..Verimi,lezzeti ve erkenciligi yönünden begendigim fasülyeler arasında..tek kusuru renginin koyu olmasi sebebiyle kuru fasulye olarak tüketilebilir mi bilmiyorum denemedim.
Yetiştirme özellikleri Yetistirilmesi kolay..

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Nisan gibi yani havaların ısınmasıyla direk toprağa ekilebilir.Tohum sayısı az olduğundan sıralı ekim yaptım toplaması da kolay oldu.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri Aynı diger fasülyeler gibi düzenli sulamaya günese ihtiyaci var.Gübreli topraklarda gelisimi daha güzel oluyor.Ayrıca seyrek ekim yapılmalı..
İklim gereksinimleri :Serin iklim bitkisi
Sıcak iklimlerde ekim zamanını ona göre ayarlamalı..Aşırı sıcaklar yapraklarda sararmaya ve bazı hastaliklarin çikmasina sebep olabilir..

Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Kabuk iyice kurudugunda..

LG-H818 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön