View Single Post
Eski 15-10-2017, 15:17   #6
namtha
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2006
Tebrik ederim çok güzel görünüyorlar.Saksıların numaralandırılarak takibi ve temiz su kullanımı güzel ve faydalı olmuş.Fikir vermesi açısından naçizane görüşlerimi de paylaşmak isterim.Eğilen kaktüs doğal olarak eğilmiş olabilir.Ben artık mümkün olduğunca doğal hallerinde büyümeleri için kaktüslere müdahale etmemeye çalışıyorum.Çünkü özellikle saksıların düzenlenmesi dizilmesi işlemi hiç bitmiyor sürekli yer değişikliği sürekli yeni gelenlere yer açma vs. değişiklikler oluyor.Bu bakımdan bir paylaşımımda belirtiğim üzere saksı yönlerininde işaretlenmesi faydalı olacaktır diye düşünüyorum.Bununla birlikte toprak olarak hazır kaktüs toprağı kullanmıyorum kendim bir karışım yapıyorum. toprak karışımında farklı farklı markaların kaliteli torflarının yanında ufalanmış ayıklanmış fırınlanmış ve kum haline gelmiş toprağı karıştırıp yumurta kabuğu tozu (zarını ayırdıktan sonra makinede çekip ufaltıyorum ) zeolit perlit çok çok az azotu az gübre lav kırığı tozu ilave ediyor hepsini birden karıştırıyorum,saksı altına lav kırığı zeolit torf ve topraklardan çıkan iri parçalar taşlar ve saksı üstünde lav kırığı kullanıyorum yani kendim baya bir karışım hazırlıyorum Kolaylıklar dilerim.

namtha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön