View Single Post
Eski 12-10-2017, 13:49   #19
Taşlıbahçe
Ağaç Dostu
 
Taşlıbahçe's Avatar
 
Giriş Tarihi: 03-04-2006
Şehir: Çanakkale
Mesajlar: 703
Haklısınız, sedir, bilhassa yerli tür olan Toros Sediri (Lübnan sediri) bu bölge için çok uygun. Özellikle havanın temiz olduğu şehir dışı bölgelerde çok güzel gelişirler.

At kestaneleri ara sokaklarda sulanmasa da beton altı genellikle nemli kalıyor ve geniş bir alanda bu nemle rekabete girecekleri başka bir ağaç da olmadığından gelişebiliyorlar ancak bu gibi durumlarda bu gelişme genellikle uzun vadeli olmuyor, belirli bir dal yaprak kütlesine ulaştıktan sonra artan ihtiyaçları karşılanmadığı vakit tepe kurumaları, bağışıklık sisteminde düşüş, bu durumu bekleyen böcek, bakteri veya fungus saldırıları vb durumlar geri sayımı başlatıyor veya hızlandırıyor. O nedenle de belediyelerin korkunç kütle küçültmeleri şeklinde gerçekleştirdiği fena budamalar devri başlıyor. Yol ağacı olarak seçilen ağaçları ihtiyaçları yüksek ve cüsseli türlerden seçmemek bu gibi iklimlerde daha doğru olur diye düşünüyorum.

Yol ağacı olarak kullanımı dışında da, at kestanesinin, İç Anadolu'nun doğal olarak toprağı nemli, rutubetli olmayan veya sulama imkanı olmayan kesimlerinde, yerlerinde dikilmesini tavsiye etmem. Etrafta su görünmese de, kavak gibi, ceviz gibi suyu seven ağaçların sağlıklı geliştiği yerlerde ise tabii ki toprak nemlidir, su damarı vardır, taban suyu yüksektir; böyle yerlerde at kestaneleri de iyi gelişecektir.

aslında bahsettiğim şey şu: Bir ağacın kendi tür özelliklerini gösterecek kütleye ulaşabilmesi, sağlıklı gelişmesi ve bu sağlığını sürdürebilmesi için o ağacın ekolojik isteklerine karşılık verebilecek bir çevrede olması gerekir. Aksi halde dikersiniz, yaşar mı yaşar, büyür mü, eh, belki biraz, sağlıklı olur mu, şüpheli, uzun ömürlü olur mu, hiç sanmam...

Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön