View Single Post
Eski 11-10-2017, 14:13   #4
hobiciakvarist
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Turuncu-Kırmızı’lı Akşam Sefası

Turuncu-Kırmızı’lı Akşam Sefası
  • Bitki türü: Mevsimlik Süs Bitkisi
  • Bitki ömrü: Ilıman iklimlerde çok yıllık, soğuk kışlı yerlerde rizom/kök’den tekrar çıkma özelliği
  • Tohum çeşit adı: Turuncu-Kırmızı’lı Akşam Sefası, Mirabilis jalapa
  • Tohum kaç yıldır sizdedir: Format’ta tohum olarak geçiyor ama ben bitki olarak algılıyorum bunu: bitki 5 yıldan fazla bakılmaktadır ve tohum alınmaktadır
  • Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: İstanbul
  • Size nereden geldi: Staj yaptığım yerdeki arkadaşım’dan
  • İlk paylaşan : Bu sitede ben paylaşmadım/paylaşımdan almadım
  • Tohumun kökeni : Güney Amerika, ancak tüm dünya geneline yayılmıştır
  • Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Turuncu-Kırmızı’lı Akşam Sefasının yetiştiği yerin yakınında başka bir akşam sefası yetişmiyor. Ancak, hibrit olmasından mütevellit, aynı bitkiden kırmızı, sarı, turuncu, ve turuncu-kırmızı çiçekler çıkmaktadır.
    Name:  IMG_1398.jpg
Views: 802
Size:  40.1 KB
    Name:  IMG_1397.jpg
Views: 1171
Size:  43.3 KB
    Genellikle çiçekler ilk büyümeye başladığında kırmızı/sarı, daha sonra turuncu formunu almaktadır.
    Name:  IMG_1396.jpg
Views: 880
Size:  61.2 KB
  • Kullanılan gübreler : Yok
  • Kullanılan ilaçlar: kullanılmadı
  • Hasat yıl ve ayı: 2017 Eylül
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: 50-60 santim kadar boylanan, 5-6 ana dal yaparak yayılan bodur bir bitki. Aslında imkanı olsa daha da uzayacağına inanıyorum ama kışın İstanbul ikliminde don gelince etkilenip ölüyor, bu nedenle her yıl yeniden köklerden veya tohumlardan çıkıyor. Bu şekilde iken büyüme miktarı bu kadar oluyor.
  • Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Meyveleri el bombasını andıran yapıda, olgunlaştıkça kararan meyvelerdir. Kolay çimlenir.
  • Yetiştirme özellikleri:
  1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: yerlerde kar kalmadıktan sonra doğrudan yere ekilebilir. Daha garantili yaklaşım: Şubat-Mart ayında viyollere ekilerek fide yapılır. Nisan sonu veya Mayıs başlarında kalıcı yerlerine dikilir. Nisan sonuna doğru doğrudan toprağa da ekebilirsiniz.
  2. Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) Herhangi bir özel uygulamaya gerek yoktur, kolay çimlenir.
  3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Güneşli, organik maddesi yüksek yerlerde iyi gelişim gösterir. Büyük saksılarda rahatça yetiştirilebilir. Suyu sever.
  4. İklim gereksinimleri: İlkbahardan sonbahard’ın sonuna kadar yaşar. Korunaklı alanlarda biraz daha uzun.
  5. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Dış kabuğu kararıp kuruyan meyveler tohum alma olgunluğuna gelmiş olur.

hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön