Konu: Zekoş
View Single Post
Eski 09-10-2017, 14:09   #12
Zekoş
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Bezelye

BEZELYE

Bitki türü:*Sebze
Bitki ömrü:*Tek yıllık
Tohum Türü:*Bezelye
Tohum çeşit adı:*Çesidini bilmiyorum ama iri bir tür araka olabilir
Tohum kaç yıldır sizdedir*:Bir senedir
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer:*Çorum
Tohumun kökeni*:Uttm adlı yerel tohum dağıtan gruptan aldım oraya da Van ilinden gelmiş
Tohumu ilk paylaşan:---
Kullanılan gübreler:Yanmış hayvan gübresi
Kullanılan ilaçlar*:yok
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:Bahcede kendi yerel bezelyem vardı ama arasında zaman farkı da vardı.Birisi tohum çıkarmak üzereyken digeri çiçekteydi.Tozlasma olabilecegini sanmiyorum
Hasat yıl ve ayı:Haziran -temmuz arası
Bitki tipi ve gelişim durumu:Yerli bezelyeye göre daha uzun boylu oluyor.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:Kabuk yapısı yerliyle kiyaslayacak olursak daha ince,7-8 taneli oluyor.Görünümü göz dolduracak sekilde ektigine degiyor en azından..
Yetiştirme özellikleri:yetistirilmesi kolay hatta fazla caba gerektirmeyen bir bitki..sadece otunun temizlenmesi verimine ve iriligine etki eder diye düsünüyorum.

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Havalar ısınır ısınmaz hemen ekilebilir.Kasım ayında da ekildigini duydum baharda erkenden çıkıyormuş.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleriHer türlü toprakta yetisir.Erken ekimde sulama istemiyor yağmur suları yeterli geliyor.
İklim gereksinimleri:Her iklimde yetisir saniyorum.Ama serin iklimi daha cok seviyor gibi..
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Bezelye olgunlasip sarardiktan sonra kuruması beklenir.
Dikkat edilmesi gereken bir nokta da kurur kurumaz toplanmali.Güneşe fazla maruz kalırsa tohumlar bitlenebilir.

LG-H818 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön