View Single Post
Eski 08-10-2017, 13:33   #1
Dabrak
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 07-10-2017
Şehir: Ankara
Mesajlar: 11
Köklerdeki Yosun

Merhabalar,

İnternet sitemiz üzerinden topraksız tarım cihazları, akıllı saksılar ve şimdilik çeşitli ölçüm cihazları satan bir şirket kurduk. Daha çok yeniyiz ama çok çalışıyoruz. Ben de şahsi olarak kafayı topraksız tarım ülkemizde 7'den 77'ye tanınsın öğretilsin diye yırtınan bir üyenizim.

Reklam olmaması açısından da sitemizden ve şirket hakkında bilgi vermemem sanırım daha uygun olur diyerek soruma geçiyorum.

Topraksız saksılarımızdan güneş görmesi gereken ve bakıma ihtiyaç duyan cam saksılarımızda şöyle bir sorunla karşılaşıyoruz.

Cam saksılarda yetiştirdiğimiz bitkiler güneş görmesi gerekiyor. Saksı cam olduğu için kökler de güneş görüyor ve yosun tutuyor. Normalde haftada bir temizlik yaptığınız ve suyunu değiştirdiğiniz zaman sorun ortadan kalkıyor. Ancak müşterilerimiz bakımı geciktirdikleri zaman kökler yosun tutmaya başlıyor. Köklerin yosun tutmasıyla beraber bitkinin köklerden suyu çekmediğini gözlemledik. Sonra ufak bir tecrübesizlikle de beraber sırf denemek suyuna bir kaç damla çamaşır suyu damlattık ve sonuç olarak evet yosunlar gitti ancak sorularım şunlar olacak;

1. Bir bitkinin suyuna çamaşır suyu damlatmak ne kadar normal? Normalde ben akvaryumda kullandığım için çamaşır suyu kullandım. Bitki için ne kadar sağlıklı? Hatta süs bitkileri dışında domates ve biber de mesela insan için zararlı mıdır?

2. Yosunla mücadele etmenin daha usülüne uygun bir yolu var mıdır. Yoksa sürekli su değişimi tek çözüm mü?

3. Normalde sadece 2 ürünümüz bu şekilde cam diğerleri komple kapalı akıllı sistemler acaba cam ürün bu konuda yanlış bir tercih midir?

Çok teşekkürler ilginiz için şimdiden

Sevgiler, saygılar..

Anıl.

 
Eklenen Resimler
  
Dabrak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön