Konu: Lonicera
View Single Post
Eski 07-10-2017, 13:20   #4
Lonicera
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Amelanchier

Amelanchier

Name:  s-l300.jpg
Views: 1303
Size:  25.2 KB

Tohumu alınan bitki resmi

Bitki türü: Meyve
Bitki ömrü: Çok yıllık
Tohum çeşit adı: Amelanchier mix, ( lamarckii, ovalis, spicata)Taş armudu, june berry, serviceberry, saskatoon...
Tohum kaç yıldır sizdedir: 3.yılı
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: İzmir
Size nereden geldi: Bir firmadan fidanlarını satın aldım
İlk paylaşan :Lonicera
Kullanılan gübreler : Kompost çayı
Kullanılan ilaçlar: Kullanılmadı
Tohum Hasat yıl ve ayı: 2017 Haziran/Temmuz
Bitki tipi ve gelişim durumu: Tohumdan yetişen bitki ilk yıllarda çok yavaş büyüyor. Daha sonra normal hızda gelişiyor. Kök bölgesinden sürekli yeni sürgün üretme eğiliminde. Bu nedenle dip kısmı temizlenmezse çalılaşma eğilimi gösterebilir. Üretimi tohumdan ve kök bölgesindeki yavrulardan ayırma yöntemi . Çelikleme ile köklendiremedim. Belki sera içi mistleme, köklendirme hormonu kullanımı vb. gibi uygulamalarla sonuç alınabilir.
Bitkinin ayırdedici özellikleri: Dağıtımını yaptığım 3 çeşidin de tadı çok güzel, ama bana göre lamarckii bir tık önde. Ovalis sıcak bölgeler için uygun. Bitki soğuklara çok dayanıklı. Yeterli soğuklama ihtiyacını karşılayamazsa çiçeklenme çok az veya hiç olmuyor.
Tohum çimlendirme zorluğu: Orta zorlukta
Tohum çimlenme yüzdesi:Oldukça taze tohum kullanmama rağmen % 70/75 civarında çimlenme oluştu.
Tohum çimlendirme öncesi uygulanacak ön işlemler: Mutlaka 90/120 gün aralığında soğuklama isteği var.Soğuklama isteği giderilmezse çimlenmez...

Tohum miktarı çok az olduğu için paylaşım 5 kişi ile sınırlıdır.

------------ Bu tohum için paylaşım kapanmıştır------

Düzenleyen Lonicera : 08-10-2017 saat 19:10
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön